Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
3 zdjęcia
ZobaczMazda świetnie się prowadzi i dostarcza wielu cudownych wrażeń.
RX-7 debiutowała w 1978 r. Spodobała się od razu, bo samochód jest rzeczywiście udany, ma piękną sylwetkę i proporcje. W oczy rzuca się też pewne podobieństwo do Porsche 924, które zaprezentowano dwa lata wcześniej. Jak na sportowe auto przystało, Mazda miała świetną aerodynamikę, jak na swój czas wręcz wzorową, współczynnik oporu powietrza Cx wynosi 0,36.
Nie brakowało jej też „pary". Od początku auto napędzał silnik Wankla z tłokiem obrotowym. Pierwszą generację wyposażono w jednostkę 1.1 dostępną w dwóch wersjach mocy: 95 i 105 KM. Pięć lat po premierze dodano nowy turbodoładowany silnik i elektroniczny system wtrysku paliwa. Druga generacja pojawiła się w 1985 r., a trzecia w 1992 r. W kulminacyjnym momencie pracowały w nich silniki o mocy nawet 280 KM. Ostatnie egzemplarze zjechały z taśm fabrycznych po 24 latach, w 2002 r. Powstało ich w sumie ponad 800 tys.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.