Parkiet PLUS

Może być nerwowo, ale nie ma co się obawiać silnej korekty akcji

Wrzesień był dość emocjonującym miesiącem na rynkach. Październik nie zapowiada się spokojniej, jednak większość problemów jest znanych inwestorom.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Wrześniem zamknęliśmy poprzednią edycję portfela funduszy „Parkietu", trwającą tradycyjnie 18 miesięcy. Nie był to łatwy okres dla inwestorów.

Czytaj także: Portfel funduszy: Czas na zagranicę

Zyski z rynków rozwiniętych

Od początku minionej edycji portfela najlepiej prezentowały się rozwinięte rynki akcji, przede wszystkim amerykański. Kolejne miesiące przynosiły już znacznie większą zmienność niż w 2017 r. Czynników, które ją nakręcały, było wiele, a głównym zapewne kwestia tzw. wojny handlowej między USA i Chinami. Warto zauważyć, że był to także okres, w którym doszło do zmiany strategii amerykańskiego banku centralnego. Dolar raczej nie tracił na wartości, co odbijało się negatywnie na rynkach wschodzących, w tym także polskim. Oczywiście zwycięzcą ostatnich miesięcy był amerykański rynek akcji, choć ten rok jest bardzo sprzyjający także dla obligacji skarbowych. Jakie wyniki udało się wypracować zarządzającym przez poprzednie 18 miesięcy? Najlepiej poradził sobie Piotr Rojda z Caspara AM, którego propozycje przyniosły łącznie nieco ponad 13 proc. zysku. W kilku ostatnich miesiącach jego portfel stał się już bardziej defensywny niż na początku, kiedy duże zyski przynosiły mu akcje spółek zagranicznych, przede wszystkim amerykańskich, ale i z europejskich rynków rozwiniętych. Przez dłuższy czas wynikiem rywalizować z nim mógł właściwie tylko Grzegorz Zatryb ze Skarbca TFI, który bardzo rzadko zmieniał skład portfela. We wrześniu fundusze akcji zagranicznych Skarbca TFI poniosły dość ciężkie straty, a łączna stopa zwrotu Zatryba skurczyła się na koniec poprzedniego miesiąca do nieco ponad 2 proc. Podobny rezultat zanotował Artur Włoch z Aliora TFI.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.