Parkiet PLUS

Zmysłowy i agresywny

Retro jest w cenie. Iso Grifo jest ekscytującym włoskim coupe stworzonym w latach 60. i mającym wielkiego ducha tamtej epoki. Powstało tylko kilkaset sztuk i dziś te nieliczne dostępne na rynku kosztują bajońskie sumy.
Iso Grifo GL z 1968 roku – mało znany majstersztyk włoskich mistrzów.
www.rmsothebys.com

Renzo Rivolta założył swą firmę w 1939 roku i produkował w niej chłodziarki. Dopiero na początku lat 40. zainteresował się motoryzacją, ale jego początki nie zapowiadały jeszcze tego, co miało nastąpić. Wytwarzał skutery, motocykle. Pierwszy samochód, mikroskopijny model Isetta, zadebiutował w 1952 roku i nie miał wiele wspólnego ze sportowymi arcydziełami stylistów. Na marginesie warto dodać, że ten zabawny szkrab zyskał sławę jako BMW Isetta, ponieważ był przez bawarską markę wytwarzany na włoskiej licencji.

Dopiero dekadę później, w roku 1962, narodziło się właściwe Iso – producent pięknych wozów GT z górnej półki. Te samochody tworzyli najlepsi włoscy mistrzowie; za konstrukcje podwozia odpowiadał Giotto Bizzarrini, nadwozia projektował Giorgetto Giugiaro z firmy Bertone. I tylko serca pochodziły z USA, były to potężne silniki V8 od Chevroleta i Forda. Najpierw świat poznał model Iso Rivolta, a niedługo potem Iso Grifo. Niestety, marka nie miała szczęścia i dość szybko, bo w połowie lat 70., zbankrutowała, a późniejsze próby jej reaktywacji nie były szczególnie udane.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.