REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

To będzie ciekawy rok na rynku fuzji i przejęć

Wysokie tempo wzrostu PKB, łatwy dostęp do taniego finansowania i problemy wielu przedsiębiorców z sukcesją w firmie – to wszystko napędza karuzelę z transakcjami.
Foto: 123rf

Dokładnych statystyk podsumowujących 2019 r. na polskim rynku fuzji jeszcze nie ma. Według stanu na 12 grudnia zrealizowano niemal 180 przejęć – szacują Fordata i Navigator. Do tego doszło jeszcze kilka ogłoszonych pod koniec roku transakcji, ale wiele wskazuje, że w sumie w 2019 r. zawarto ich nieco mniej niż w 2018 roku. Eksperci są ostrożni z prognozami na 2020 r., ale liczą, że wydarzy się więcej megaprzejęć, co powinno przyciągnąć inwestorów zagranicznych i rozruszać nasz rynek M&A.

Najciekawsze sektory pod lupą

W 2019 r. najbardziej intensywną konsolidację przechodził w Polsce sektor mediowo-informatyczno-telekomunikacyjny. Odnotowano w nim niemal 40 transakcji odpowiadających za jedną piątą aktywności na polskim rynku. Warto wspomnieć m.in. o przejęciu ABC Daty przez międzynarodowy koncern Also za blisko 150 mln zł czy wartej 35 mln euro inwestycji Glovo, europejskiego wiodącego gracza na rynku aplikacji do zamawiania jedzenia w PizzaPortal, należący wcześniej do AmRestu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA