Oszczędzanie

Dziedziczenie: Oszczędności, IKE, IKZE, nieruchomości – jest co zostawiać w spadku

Blisko 90 proc. Polaków uważa, że zabezpieczenie przyszłości najbliższych jest ważne. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie MetLife,
Foto: Adobestock

Polacy najchętniej chcą zadbać o przyszłość swoich dzieci (48 proc.) oraz partnera (30 proc.). Badanie wykazało też, że 49 proc. Polaków ma własne oszczędności, które są dla nich formą zabezpieczenia bliskich, a 34 proc. zainwestowało w nieruchomość. Dane rynkowe wskazują też, że z roku na rok Polacy kupują coraz więcej mieszkań i domów, co oznacza, że w wielu przypadkach jednak mają co po sobie zostawić.

Istnieje kilka różnych rozwiązań na wypadek śmierci, ewentualnie ciężkiej choroby. Najczęściej stosowaną formą jest ubezpieczenie na życie, którego posiadanie deklaruje już 54 proc. badanych Polaków. To najbardziej znane finansowe zabezpieczenie dostępne praktycznie dla każdego. Wśród wymienianych form zabezpieczenia przyszłości swojej i bliskich znalazło się także IKE czy IKZE, które ma 10 proc. respondentów. – Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do środków emerytalnych, zapisanych na koncie w ZUS, oszczędności na IKE oraz IKZE podlegają pełnemu dziedziczeniu i co istotne, nie są obciążone podatkiem od spadku i darowizn – podkreśla Tomasz Adamus, prezes, dyrektor departamentu zarządzania MetLife TFI.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.