REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Oszczędzanie

Depozyty: Jak koronawirus wpłynie na zwyczaje finansowe Polaków

W lutym 2020 r. podaż pieniądza M3 zwiększyła się o 21,6 mld zł.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Przyczynił się się do tego głównie wzrost depozytów i innych zobowiązań banków wobec gospodarstw domowych – informuje NBP. I stało się tak po raz kolejny za sprawą depozytów bieżących (NBP zalicza do nich konta oszczędnościowe). W tych danych nie widać jeszcze wpływu epidemii koronawirusa na finansowe zwyczaje Polaków. Ani obniżki stóp procentowych. Można jednak domniemywać, że oba te czynniki spotęgują dotychczasowe trendy.

Oto mamy z jednej strony epidemię, stan niemalże wojny. Wyzwala ona chęć finansowego zabezpieczenia się przed jej ekonomicznymi skutkami. Czyli posiadania łatwo dostępnych pieniędzy. Pytanie, czy zwycięży dążenie do bezpieczeństwa posiadanych środków – czyli przechowywanie ich w bankach – czy chęć posiadania gotówki w domu. Choćby na zakupy z dostawą – w mniejszych miejscowościach warzywa, owoce i pieczywo dowożą często sklepy niemające terminali, a nawet osoby handlujące na targach. Płatność tylko gotówką.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA