Obligacje

Obligacje: Korporacyjne lepsze niż inflacyjne?

Choć w ostatnich latach obligacjom korporacyjnym trudno było konkurować z obligacjami oszczędnościowymi indeksowanymi inflacją, ostatnie i przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej mogą zwiększyć ich atrakcyjność
Foto: Adobestock

Zakładając, że stopa referencyjna faktycznie wzrośnie do 3 pkt proc., jak wyceniają to kontrakty terminowe na stopę procentową, a WIBOR znajdzie się w okolicach 3,2 proc., pokonanie obligacji antyinflacyjnych w skali czterech lat zapewnią już obligacje oprocentowane na WIBOR plus 0,6 pkt proc. marży. Taki kupon oferują obecnie listy zastawne banków hipotecznych, a więc papiery o porównywalnej klasie ryzyka co obligacje skarbowe (ratingi banków hipotecznych często dorównują ratingowi Polski).

Obligacje oprocentowane na 3–4 pkt proc. powyżej WIBOR wkrótce wejdą w nowe okresy odsetkowe z oprocentowaniem 4,5–5,5 proc., które uwzględni dotychczasowe decyzje Rady. Jeśli RPP będzie nadal podnosić stopy, oprocentowanie to wzrośnie do 6–7 proc. i jeśli inflacja faktycznie ustabilizuje się w okolicach 3,5 proc., tego rodzaju papiery przebiją wreszcie oprocentowanie obligacji antyinflacyjnych. Zaletą papierów korporacyjnych jest też wyższe oprocentowanie od pierwszego dnia inwestycji oraz możliwość sprzedaży (a nie umorzenia) obligacji bez dodatkowych kosztów (poza prowizją maklerską), często po cenie wyższej od ceny zakupu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.