Obligacje

Słabe wyniki funduszy długu korporacyjnego mogą być okazją

Nawet fundusze, których portfele wydawały się dobrze przygotowane do podwyżek stóp procentowych, zanotowały w październiku straty z wyceny. Lecz cofnięcie stóp zwrotu może zostać wynagrodzone z nawiązką.
Foto: Adobestock

W październiku średnia stopa zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych wyniosła minus 0,75 proc. i tylko marnym pocieszeniem może być fakt, że średnie stopy zwrotu funduszy uniwersalnych i oczywiście skarbowych okazały się jeszcze słabsze. Inwestorzy mają prawo czuć się zaskoczeni słabszymi wynikami, ponieważ wyniki funduszy korporacyjnych powinny korzystać na wzroście stawek WIBOR po październikowej i częściowo już zdyskontowanej listopadowej podwyżce stóp procentowych. A gdyby polegać na wycenie rynku terminowego, powinny też już teraz dopisywać sobie zyski ze wzrostu stóp WIBOR grubo powyżej 2 proc.

Chciwość nie popłaca

Najsłabsze wyniki – zarówno w skali miesiąca, jak i roku – mają jednak te fundusze, które wzbogaciły portfele o obligacje o stałym oprocentowaniu Skarbu Państwa lub gwarantowane przez Skarb Państwa (antycovidowe emisje Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju). W 2020 r. ich zakup mógł się wydawać niezłym posunięciem, ponieważ sprzedawano je z wyższą rentownością w stosunku do zwykłych papierów skarbowych. Część funduszy skusiła się na premię, nie bacząc na ryzyko stopy procentowej, które – biorąc pod uwagę wszystkie czynniki – musiało się kiedyś zmaterializować.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.