Obligacje

Gorąco na rynku długu

Silna przecena na rynkach akcji na początku tygodnia w niewielkim stopniu przeniosła się na poprawę sytuacji obligacji skarbowych. Od kilku dni rentowności polskich papierów skarbowych utrzymują się już powyżej 2 proc. To poziomy rejestrowane wcześniej jeszcze przed obniżkami stóp procentowych w Polsce do 0,1 proc.
Foto: Bloomberg

Początek nowego tygodnia przyniósł dawno niewidziane spadki na rynkach akcji, które nieco pomniejszyły tegoroczne zwyżki indeksów. Tymczasem rynek obligacji nie daje oddechu. W ostatnich dniach rentowności polskich papierów dziesięcioletnich przebiły (ceny spadły) szczyty z maja, docierając do poziomów ostatnio notowanych przed cięciem stóp procentowych. Rynek sygnalizuje w ten sposób oczekiwania na podwyżki stóp w związku z najwyższą od 20 lat inflacją. Dodatkowo w tle, wraz z innymi walutami rynków wschodzących, słabnie złoty.

Kosma Wolffram, zarządzający Generali Investments TFI, zauważa, że polskie dziesięcioletnie obligacje skarbowe na tle amerykańskich i niemieckich zachowują się ostatnio nieco gorzej – spread pomiędzy nimi zaczął się powiększać. Natomiast na tle regionu zachowują się tak jak reszta mimo podwyżek stóp procentowych w niektórych krajach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.