Obligacje

Inwestycje: Niepewne perspektywy

Inwestorzy, którzy dysponują krótkoterminowymi nadwyżkami gotówki, mają ograniczone pole manewru.
Foto: Adobestock

Poza opisanymi wyżej obligacjami korporacyjnymi (a wymienione są wszystkie serie zapadające w półrocznej perspektywie, które faktycznie da się kupić) i trzymiesięcznymi obligacjami oszczędnościowymi Skarbu Państwa do dyspozycji są oczywiście fundusze inwestycyjne.

Grupa funduszy zaliczonych przez Analizy.pl do „dłużnych, uniwersalnych" jest zróżnicowana zarówno pod względem realizowanej strategii, jak i osiąganych wyników. Najsłabszy w tej grupie fundusz stracił przez ostatnich 12 miesięcy ponad 6 proc., najlepszy zarobił 3,1 proc. Przy czym ten ostatni (Pekao Konserwatywny Plus), choć sam siebie zalicza do kategorii funduszy, które mogą sprawdzić się w charakterze krótkoterminowych (tj. krótszych niż rok) inwestycji ze względu na krótkie duration, swój sukces zawdzięcza wysokiemu udziałowi obligacji korporacyjnych. Co prawda chodzi o emitentów chętnie kupowanych przez instytucje finansowe, o niskich wskaźnikach zadłużenia, wysokich przepływach finansowych itd., ale jednak polityka funduszu wydaje się mniej konserwatywna niż niejednego funduszu z kategorii obligacji korporacyjnych. Stąd zresztą i okazałe wyniki, wybijające się ponad przeciętną. Kolejny fundusz z tej kategorii zarobił 2,6 proc. Trzeba jednak przyznać, że fundusze pozycjonujące się jako dawne gotówkowe czy pieniężne wypadają ze stopami zwrotu rzędu 1,5–2,2 proc. (spora część z nich) bardzo korzystnie, te które zarabiają mniej (do 1 proc.) też nie wyrządzają nikomu krzywdy, a te, które notują straty, to zwykle fundusze mniejszych towarzystw.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.