Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Poza opisanymi wyżej obligacjami korporacyjnymi (a wymienione są wszystkie serie zapadające w półrocznej perspektywie, które faktycznie da się kupić) i trzymiesięcznymi obligacjami oszczędnościowymi Skarbu Państwa do dyspozycji są oczywiście fundusze inwestycyjne.
Grupa funduszy zaliczonych przez Analizy.pl do „dłużnych, uniwersalnych" jest zróżnicowana zarówno pod względem realizowanej strategii, jak i osiąganych wyników. Najsłabszy w tej grupie fundusz stracił przez ostatnich 12 miesięcy ponad 6 proc., najlepszy zarobił 3,1 proc. Przy czym ten ostatni (Pekao Konserwatywny Plus), choć sam siebie zalicza do kategorii funduszy, które mogą sprawdzić się w charakterze krótkoterminowych (tj. krótszych niż rok) inwestycji ze względu na krótkie duration, swój sukces zawdzięcza wysokiemu udziałowi obligacji korporacyjnych. Co prawda chodzi o emitentów chętnie kupowanych przez instytucje finansowe, o niskich wskaźnikach zadłużenia, wysokich przepływach finansowych itd., ale jednak polityka funduszu wydaje się mniej konserwatywna niż niejednego funduszu z kategorii obligacji korporacyjnych. Stąd zresztą i okazałe wyniki, wybijające się ponad przeciętną. Kolejny fundusz z tej kategorii zarobił 2,6 proc. Trzeba jednak przyznać, że fundusze pozycjonujące się jako dawne gotówkowe czy pieniężne wypadają ze stopami zwrotu rzędu 1,5–2,2 proc. (spora część z nich) bardzo korzystnie, te które zarabiają mniej (do 1 proc.) też nie wyrządzają nikomu krzywdy, a te, które notują straty, to zwykle fundusze mniejszych towarzystw.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Listy zastawne banków hipotecznych zabezpieczone kredytami hipotecznymi, uchodzą za najmniej ryzykowne papiery wartościowe. Ale nie znaczy to jeszcze, że będą pasowały do każdego portfela inwestycyjnego.
Obligacje mogą być atrakcyjnym źródłem budowania długoterminowej płynności, zwłaszcza w środowisku malejących stóp procentowych – twierdzi wiceprezes Ewa Ogryczak.
Ministerstwo Finansów przedstawiło ofertę detalicznych obligacji skarbowych na lipiec. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Kłopoty Ghelamco i przecena obligacji to najgoręcej dyskutowany temat, jeśli chodzi o deweloperów na rynku długu korporacyjnego. Jednak kolejni przedstawiciele branży są w stanie plasować spore transze.
Emisje obligacji kierowane do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektów emisyjnych nie rozpieszczały inwestorów różnorodnością czy promocyjnymi stawkami, za to pozwalały lokować kwoty znacznie większe niż w latach wcześniejszych.
Windykator może pozyskać od inwestorów indywidualnych nawet 100 mln zł.