Obligacje

Oszczędzający lubią promocje

Popyt na detaliczne obligacje skarbowe sięgnął w czerwcu rekordowych 1,2 mld zł. Ministerstwo Finansów skusiło inwestorów 10-miesięcznymi papierami, które uprawniają do udziału w loterii.
Foto: Adobestock

Sprzedaż tych tzw. obligacji premiowych wyniosła 371,1 mln zł, przewyższając nawet sprzedaż papierów trzymiesięcznych (326,5 mln zł) i dwuletnich (210,2 mln zł), które zwykle cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów detalicznych.

Wśród nabywców obligacji premiowych MF rozlosuje ponad 41 tys. premii w wysokości od 10 do 10 tys. zł. Ich łączna wartość wynieść ma niemal 1,5 mln zł. Oprocentowanie tych papierów to jednak tylko 1,5 proc., co oznacza, że w ujęciu realnym (korygując o wpływ inflacji) jest ujemne.

Czerwiec był drugim w tym roku miesiącem, gdy sprzedaż obligacji oszczędnościowych przewyższyła 1 mln zł. W poprzednich latach zdarzyło się to tylko dwukrotnie, za każdym razem w związku z promocyjną ofertą. W październiku ub.r. MF wprowadziło jednak do stałej oferty papiery trzymiesięczne, co wyraźnie zwiększyło popularność inwestycji w obligacje skarbowe.

W I połowie roku ich sprzedaż wyniosła 5,8 mld zł, prawie dwukrotnie więcej niż w takim samym okresie 2017 r., który był pod tym względem rekordowy.

W całym 2017 r. inwestorzy detaliczni kupili obligacje skarbowe za blisko 6,9 mld zł.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły