Obligacje

Papiery z problemami

Rynek obligacji korporacyjnych jest dość zróżnicowany. Na Catalyst notowane są też papiery, których emitenci borykają się z problemami. Wśród obligacji o podwyższonym ryzyku znajduje się dług podporządkowany banków.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

W najgorszej sytuacji jest Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, który na początku kwietnia opublikował wstępne wyniki za 2018 r. Wysokie odpisy oraz strata prawie 50 mln zł przyczyniły się do tego, że współczynniki kapitałowe i nadzorcza miara płynności długoterminowej M3 ukształtowały się poniżej minimalnych wymogów regulacyjnych. W związku z tym bank po raz kolejny przystąpił do opracowania planu naprawczego. Dotychczasowe programy naprawcze nie zostały zrealizowane, a pod koniec 2018 r. po raz drugi dostał odmowę przyjęcia do Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS ze względu na to, że bank stwarza ryzyko wpływające na ryzyko systemu jako całości. Inwestorzy wyceniają obligacje warte ponad 73 mln zł zapadające w ciągu najbliższych czterech lat znacznie poniżej wartości nominalnej.

Duże ryzyko wiąże się też z obligacjami Brastera. Na papiery zapadające za niewiele ponad półtora miesiąca są chętni po 50 proc. We wtorek z pełnienia swoich funkcji zrezygnowali członkowie rady nadzorczej, a spółka wciąż ma problem z pozyskaniem inwestora, który mógłby ją dokapitalizować.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.