Obligacje

Trudno o zarobek z obligacji wygasających w 2021 roku

Jeśli pominąć w zestawieniu obligacje Getin Noble Banku, Yolo i Kredyt Inkaso, średnia rentowność portfela złożonego z papierów zapadających w 2021 r. wyniosłaby 2,3 proc. brutto i 1,5 proc. netto.
Foto: Fotolia

Można się z tym zgadzać lub nie, ale warunki rynkowe u progu nowego roku są znacznie trudniejsze – dla kupujących obligacje – niż 12 miesięcy wcześniej i dowodzi tego proste porównanie. Przed rokiem rentowność trzymiesięcznych obligacji Bestu sięgała 5 proc., obecnie 1,2–2,5 proc. brutto. Roczne papiery Ghelamco dawały 4 proc., teraz 3,2 proc. brutto. Roczne obligacje Kruka oferowały 3,9 proc. rentowności, teraz jest to 2,7 proc., podobny okres do wykupu miały obligacje funduszy MCI.PrivateVentures FIZ i oferowały 6,2 proc., a teraz jest to 3,7 proc. brutto. Ośmiomiesięczne obligacje Ronsona dawały 4,3 proc., a dziś pięciomiesięczne oferują 0,9 proc. Tę wyliczankę można kontynuować – z podobnymi wnioskami.

Ryzyko w górę, rentowność w dół

Gdyby ktoś nie znał historii 2020 r., mógłby na podstawie samych rentowności pomyśleć, że był to okres wyjątkowej prosperity, która skłoniła inwestorów do weryfikacji oceny ryzyka inwestycji, które wyraźnie spadło. Wiemy jednak, że stało się zupełnie odwrotnie. Co zatem przemawia za niższymi rentownościami? Nadmiar pieniądza na rynku. Z jednej strony na korzyść wycen obligacji działają obniżone stopy procentowe i bliskie zera oprocentowanie lokat w bankach, które skłania posiadaczy oszczędności do ulokowania choć części z nich poza bankami. I nie ma znaczenia, że Catalyst jest rynkiem elitarnym (choć w założeniach – powszechnym), penetrowanym przez wąskie grono specjalistów. Zakup jednostek funduszy dłużnych daje ten sam efekt – rentowność jest towarem poszukiwanym i akceptowane są coraz niższe stawki, mimo – ogólnego – wzrostu ryzyka gospodarczego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.