Nieruchomości

REIT-y: zaskakująca wolta

Ustawa może wejść w życie z poślizgiem i objąć wyłącznie REIT-y mieszkaniowe.
Foto: Fotolia

- Jesteśmy na razie na etapie analizowania, odbywamy spotkania, więc raczej nie wydaje się, żeby ustawa weszła w życie 1 stycznia 2018 r. - powiedział cytowany przez PAP Marcin Obroniecki, zastępca dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów. Takie słowa padły podczas panelu otwierającego konferencję „SRWN/REIT w praktyce”.

O ile legislacyjny poślizg nie jest specjalną niespodzianką, o tyle zaskakująca jest inna deklaracja Obronieckiego. Jak podała PAP, urzędnik poinformował, że została podjęta decyzja, iż REIT-y będą mogły być prowadzone tylko w formule mieszkaniowej. 

Resort pilotuje prace nad ustawą o REIT-ach, czyli spółkach mających czerpać zyski z najmu portfeli nieruchomości i wypłacać regularnie dywidendy akcjonariuszom. Projekt formalnie utkwił w konsultacjach. Na początku sierpnia ministerstwo napisało nam, że spodziewa się, iż projekt znajdzie się w parlamencie jesienią. Dużo zamieszania spowodował NBP krytyczną opinią do założeń ustawy. Pisaliśmy, że sama idea wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego jest zagrożone z powodu przepychanek o wpływy między szefem NBP Adamem Glapińskim a Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem finansów oraz rozwoju.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.