Nieruchomości

Na pandemii zyskał wynajem średnioterminowy

Wiele osób pracujących zdalnie wynajmuje mieszkania od jednego do trzech miesięcy, na przykład nad morzem. Inwestorzy są wciąż zainteresowani apartamentami. Szukają operatorów.

Właściciele mieszkań są skłonni do ustępstw, byle lokal zarabiał na siebie.

Foto: Shutterstock, Dariusz Jarzabek dariusz Jarzabek

W lutym ofert mieszkań na wynajem było o ponad jedną czwartą więcej niż rok temu – podaje Otodom. Jarosław Krawczyk, ekspert portalu, tłumaczy, że w ogromnej mierze są to lokale, które dotąd albo zajmowali studenci, albo były oferowane na doby. – Wraz z pandemią do przeszłości odeszły castingi na lokatorów. Najemców ubyło, a mieszkań do wynajęcia przybyło. Nie dziwi więc spadek stawek najmu. Szczególnie widać to w największych miastach – wskazuje Krawczyk. – Czynsze spadały już przed pandemią. W I kwartale 2020 r. były o 5 proc. niższe niż rok wcześniej. I kwartale tego roku to kolejna obniżka – aż o 8 proc. w porównaniu z 2020 r. (średnia ogólnopolska). W Warszawie roczny spadek stawek w lutym wyniósł aż 21 proc.

Ekspert Otodomu tłumaczy, że obniżka średniej stawki wynika też ze zmiany struktury mieszkań. O 178 proc. wzrosła w stolicy oferta najmniejszych lokali, do 38 mkw., a o 91 proc. – od 39 do 60 mkw. – Te pierwsze przez rok potaniały o 6 proc., te drugie – o 4 proc., a mieszkania większe trzymają ubiegłoroczne stawki – zauważa Krawczyk. Niektóre mieszkania miesiącami czekają na najemcę. Jeden z właścicieli lokalu w Warszawie stopniowo obniżał czynsz – z 2,5 do 1,8 tys. zł. Nikt się nie zgłosił.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.