Medycyna i zdrowie

Nestmedic odwołał prognozy, kurs szuka dna

Kwestie prawne i wydłużony okres testowania systemu zdecydowały o odwołaniu planów.

Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic zaznacza, że odwołanie prognoz nie zmienia strategii spółki.

Foto: Archiwum

W poniedziałek akcje telemedycznej spółki Nestmedic notowanej na małej giełdzie taniały nawet o 26,4 proc., do 6 zł, i były najtańsze w historii. Zarząd spółki posiadającej system Pregnabit służący do badania dobrostanu płodu odwołał prognozy finansowe na lata 2017–2022.

Prawo i czas

W tym roku przychody miały sięgnąć 1,2 mln zł, zaś strata netto 3,7 mln zł. Z kolei w 2018 r. spółka miała mieć 6,7 mln zł przychodów i 2 mln zł straty netto. Patrycja Wizińska-Socha, prezes Nestmedic, tłumaczy, że do odwołania prognoz przyczyniły się dwie kwestie, które były trudne do przewidzenia. – Jedna z nich związana jest z prawem i z tym, że telemedycyna w Polsce cały czas się rozwija i nie ma standardów umów dotyczących rozwiązań telemedycznych. Swoje usługi kierujemy do lekarzy i przychodni, a więc w modelu B2B. Przepisy prawa nie są jednoznaczne, w związku z tym przychodnie mają pewne obawy przy podpisywaniu umów, przez co negocjacje z nimi się wydłużają. Jesteśmy przekonani, że umowy będziemy tworzyli w odpowiedni sposób i że rozwiążemy ten problem – mówi prezes. Dodaje, że drugą kwestią jest czas testowania systemu. – Pierwotnie zakładaliśmy, że będzie on wynosił miesiąc. Obecnie widzimy, że partnerzy potrzebują nieco więcej czasu, by zapoznać się z funkcjonowaniem naszego systemu. Pregnabit obecnie dostępny jest w około 40 placówkach w całej Polsce. Podpisaliśmy już kilka kontraktów sprzedażowych. W wielu placówkach mamy też umowy próbne, które w niedalekiej przyszłości powinny przerodzić się w kontrakty komercyjne – tłumaczy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.