Medycyna i zdrowie

Mercator: Ceny pozostaną w trendzie spadkowym

Mimo środowego odbicia cena akcji Mercatora wciąż jest o prawie 55 proc. niższa niż na początku stycznia br. W efekcie kapitalizacja spółki stopniała do ok. 2 mld zł, podczas gdy jesienią poprzedniego roku producent rękawic jednorazowych ochronnych był wyceniany przez rynek nawet na ponad 7 mld zł.
Foto: materiały prasowe

Mercator jest jednym z największych beneficjentów pandemii. Firma skorzystała z wysokiego zapotrzebowania na środki ochrony osobistej, wypracowała świetne wyniki (w 2020 r. 935 mln zł zysku netto), a kurs wzrósł nawet ponad 40-krotnie. Gdy jednak stało się jasne, że okres łatwych zysków dobiega końca, notowania zaczęły się osuwać. W tym roku wyzwaniem dla spółki są spadające ceny rękawic, wskutek wzrostu podaży w związku z uruchamianiem nowych mocy produkcyjnych w Chinach. W lipcu ceny rynkowe kontynuowały trend spadkowy. Zarząd Mercatora nie ma jednak większych obaw o popyt na środki ochrony osobistej, licząc, że jesienią może się on zwiększyć w związku z powrotem dzieci do nauki stacjonarnej i powrotem pracowników z wakacji. – Wśród czynników sprzyjających spółce dostrzegamy pojawienie się nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2 oraz czasowe wstrzymania produkcji przez malezyjskich konkurentów. Jednakże każda następna fala infekcji wydaje się mniej groźna niż poprzednia, jeśli spojrzymy na dane dotyczące hospitalizacji i liczby zgonów, głównie za sprawą trwającej globalnie akcji szczepień. Oba te czynniki mogą spowolnić tempo spadku średniej ceny rękawic w nadchodzących tygodniach/miesiącach – uważa Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ.

Zdaniem analityków oczekiwany dalszy spadek cen rękawic będzie miał negatywne przełożenie na zyski producenta, co było widoczne w wynikach za II kwartał (wyraźny spadek względem rekordowego I kwartału br.). Warto zauważyć, że to w dużej mierze efekt znaczącego spadku rentowności biznesu Mercatora. Marża EBITDA obniżyła się do 31 proc. z 62 proc. zanotowanych przed rokiem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.