Medycyna i zdrowie

Swissmed pożegna się z giełdą

Główny akcjonariusz giełdowej spółki zawarł porozumienie z Lux Medem dotyczące odsprzedaży akcji i delistingu.
Foto: Bloomberg

O ponad 6 proc. do 10,5 zł drożeją w środę rano akcje Swissmed Centrum Zdrowia. Na rynek trafiła informacja, że główny akcjonariusz - Bruno Hangartner - zawarł z Lux Medem porozumienie w celu wspólnego nabywania akcji giełdowej spółki w ramach wezwania. Celem jest 100 proc. akcji. Docelowo Swissmed ma zniknąć z giełdy.

Hangartner zobowiązał się już sprzedać Lux Medowi cały posiadany pakiet, uprawniający do ponad 55-proc. udziału w ogólnej liczbie głosów. Mowa o 3 389 049 akcji. Cenę sprzedaży za cały pakiet ustalono na ponad 37 mln zł. „Zbycie wszystkich akcji sprzedawanych nastąpi w terminie nie później niż do dnia 15 maja 2022 r. na zasadach określonych umową" - czytamy w raporcie. Zlecenie sprzedaży pierwszego pakietu (ponad 1,3 mln sztuk, ponad 21 proc. udziałów) miało nastąpić w formie zlecenia transakcji pakietowej w dniu zawarcia umowy z datą rozliczenia w dniu 7 lipca 2021 r. Wczoraj zawarto już taką transakcję, opiewającą na ponad 1,3 mln sztuk, po kursie 10,94 zł. Lux Med zamierza nabyć do 66 proc. giełdowej spółki do końca 2021 r. Cały 100-proc. chce mieć najpóźniej 15 maja 2022 r.

Swissmed jest notowany na GPW od października 2004 r. Od prawie dwóch lat jego kurs porusza się w trendzie wzrostowym. Obecnie kapitalizacja spółki sięga 64 mln zł.

Grupa Lux Med jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce. Należy do międzynarodowej grupy Bupa.

W 2018 r. Lux Med podpisał umowę z głównym akcjonariuszem Swissmedu dotyczącą współpracy, w tym możliwości przejęcia do 31 lipca 2021 r. przez Lux Med kontroli nad spółką. W wyniku podpisanej wtedy umowy Lux Med otrzymał prawo pierwokupu wszystkich lub części posiadanych przez głównego akcjonariusza akcji Swissmedu w terminie do 31 lipca 2021 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.