Medycyna i zdrowie

NanoGroup: Innowacyjny lek na raka na ostatniej prostej

NanoGroup jest coraz bliżej przełomu – wynika ze słów prezesa spółki Marka Borzestowskiego. Firma z sektora biotechnologii kończy przygotowywanie swojego sztandarowego projektu leku na raka. Jednocześnie trwają badania nad materiałem wykorzystywanym przy przeszczepach.

Marek Borzestowski, prezes Nanogroup.

Foto: materiały prasowe

Badania nad lekiem na raka realizuje spółka zależna NanoVelos. Tym, co ma odróżniać rozwiązanie spółki od innych leków, jest umieszczenie w nanocząstkach polisacharydowych epirubicyny. Jest to powszechnie stosowany lek o działaniu cytostatycznym (toksycznym dla komórek nowotworowe), stosowany w leczeniu m.in. nowotworów jelita grubego, piersi czy jajnika.

– Udało nam się opracować system nanocząstek, który skutecznie dostarcza lek do komórek rakowych, nie niszcząc zdrowych komórek pacjenta – mówi „Parkietowi" Borzestowski. – Całość jest już na końcowym etapie przygotowań. Badania dały naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Zachęciły nas do podjęcia decyzji o produkcji pierwszej partii leku w standardzie GMP (dobrej praktyki produkcyjnej – przyp. red.). Jesteśmy na dobrej drodze do podania leków pierwszym pacjentom w Polsce. Szczegółowe informacje nie są znane. Trzeba mieć świadomość, że to długi i pracochłonny proces – zaznacza.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.