Badania nad lekiem na raka realizuje spółka zależna NanoVelos. Tym, co ma odróżniać rozwiązanie spółki od innych leków, jest umieszczenie w nanocząstkach polisacharydowych epirubicyny. Jest to powszechnie stosowany lek o działaniu cytostatycznym (toksycznym dla komórek nowotworowe), stosowany w leczeniu m.in. nowotworów jelita grubego, piersi czy jajnika.
– Udało nam się opracować system nanocząstek, który skutecznie dostarcza lek do komórek rakowych, nie niszcząc zdrowych komórek pacjenta – mówi „Parkietowi" Borzestowski. – Całość jest już na końcowym etapie przygotowań. Badania dały naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Zachęciły nas do podjęcia decyzji o produkcji pierwszej partii leku w standardzie GMP (dobrej praktyki produkcyjnej – przyp. red.). Jesteśmy na dobrej drodze do podania leków pierwszym pacjentom w Polsce. Szczegółowe informacje nie są znane. Trzeba mieć świadomość, że to długi i pracochłonny proces – zaznacza.
Kolejny projekt spółki, dotyczący opracowania płynu do przechowywania organów człowieka podczas przeszczepów, znajduje się w fazie intensywnych badań przedklinicznych. NanoGroup liczy, że ta faza projektu zakończy się jeszcze w tym roku. Ponadto spółka prowadzi intensywne prace nad dwoma projektami. Pierwszy to opracowanie syntetycznego nośnika naśladującego funkcje czerwonych krwinek, drugi wiąże się z użyciem innowacyjnego systemu nanocząsteczek.
Ceny akcji spółki NanoGroup spadają od 29 kwietnia. Wówczas za jedną akcję trzeba było zapłacić 3 zł. 23 maja za jedną akcję płaciło się już 2,5 zł.
Firma w 2018 roku straciła 2,419 mln zł, również I kwartał bieżącego roku był na minusie. Jednak Borzestowski zauważa, że nie wynika to z problemów NanoGroupy.
– Trudno komentować wyniki kwartału, ponieważ spółka nie generuje przychodów. Kontrolujemy wydatki i idziemy do przodu. Nie ukrywam, że zrozumienie branży i jej potencjału w Polsce nie ułatwia prowadzenia biznesu ani nie pomaga w zdobywaniu środków na jego prowadzenie, ale mamy mocny i zmotywowany zespół i wierzę, że udowodnimy, że branża biotechnologiczna to przyszłość, również w Polsce – podkreśla.
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Powodują ich około 100 tys. rocznie. Odnotowuje się 185 tys. nowych zachorowań rocznie. Pacjentami onkologicznymi jest około 500 tys. osób.
Notowania akcji na stronie: