Ludzie rynku

Rekordowa liczba ofert na platformach crowdfundingu

Pytania do...Izabeli Kozakiewicz, partner zarządzającej iKsync Digital
Foto: materiały prasowe

Jak pandemia wpłynęła na inwestycje Polaków w innowacyjne projekty?

Ostatnie półtora roku zaskakuje aktywnością Polaków w obszarze inwestycji. Zostaliśmy w domach, mniej aktywni towarzysko, ale uaktywniliśmy się inwestycyjnie. Próbujemy nowych rozwiązań, ale czy w sposób świadomy w kontekście ryzyka? Brakuje nam doświadczenia, jakie mają sąsiedzi z Europy Zachodniej, choć szybko się uczymy. Nowi inwestorzy napływają na warszawski parkiet – rekordowy rok 2020 pod względem liczby i wartości IPO podgrzał te nastroje. Większość zeszłorocznych debiutów dotyczyła sektora e-commerce. To z kolei spowodowało większe otwarcie inwestorów na technologie. Z drugiej strony zeszły rok przyniósł również niespodziankę w postaci crowdfundingu. Platformy tego typu notowały rekordową liczbę ofert. Zebrano 76,8 mln zł, a to 125-proc. wzrost w stosunku do 2019 r. Crowdfunding inwestycyjny został określony przez Komisję Nadzoru Finansowego jako niezależny sektor polskiego rynku kapitałowego. Nic w tym dziwnego – 40 proc. ubiegłorocznych emisji osiągnęło 100 proc. zakładanego celu. Bywały i takie, jak spółka Detalion Games, które przegrzewały serwery platform i kończyły się sukcesem w kilkanaście minut. Polski crowdfunding udziałowy potrzebuje czasu na profesjonalizację, ale widać już wiele pozytywnych zmian. Warto obserwować ten segment.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.