Ludzie rynku

Zbigniew Jagiełło: PKO BP startuje z ugodami dla frankowiczów

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, w rozmowie z „Parkietem" odpowiada na pytania komu, kiedy, jak i na jakich warunkach będą oferowane ugody frankowe.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Akcjonariusze PKO BP dali zarządowi zielone światło do zawierania ugód z frankowiczami. Linia orzecznicza nie jest jednak w pełni ukształtowana. Będziecie czekać z uruchomieniem ugód i określeniem ich warunków na jej wykrystalizowanie?

Zakładamy, że ścieżka orzecznicza będzie się kształtowała mniej więcej w granicach mieszących się w warunkach ugód zaproponowanych przez przewodniczącego KNF. Na pytanie czy w razie unieważnienia umowy bankom należy się opłata za udzielenie kapitału odpowiadam, że tak, ale nie może być wyższa niż korzystanie z kapitału w złotowym kredycie mieszkaniowym. A to właśnie jedno z głównych założeń ugód według pomysłu KNF. Nie wiem, czy sądy zmienią linię orzeczniczą. Chcemy realizować program ugód z klientami.

Kiedy, komu i na jakich warunkach ugody będą oferowane?

Będą dwa sposoby zawierania ugód: w sądzie polubownym przy KNF i w sądach powszechnych. Jeśli chodzi o ścieżkę w sądach powszechnych, to najpierw, i powinno się to stać do końca czerwca, skierujemy propozycje ugody do klientów toczących spór z bankiem w Sądzie Okręgowym w Warszawie. To blisko 2,5 tys. spraw (bank ma ich łącznie 6,9 tys. - red.). Jeśli wypracowana z tym sądem procedura okaże się odpowiednia, podobne oferty dostaną inni klienci, którzy już są z nami w sporze sądowym. Równolegle chcemy, aby klienci, którzy nie poszli jeszcze do sądów, skorzystali z mediacji w sądzie polubownym przy KNF. Do końca maja chcemy wypracować rozwiązanie, które pozwoli tym klientom składać odpowiednie wnioski przez nasz system bankowości elektronicznej.

Komu ugody nie będą oferowane, co ze spłaconymi kredytami?

W przypadku działalności gospodarczej, finansowania kredytem frankowym wielu mieszkań, czy kredytów całkowicie spłaconych każda taka sprawa wymaga dokładnego sprawdzenia przez bank i odpowiedzenia na pytanie: zawrzeć ugodę czy pozostawić sprawę sądowi do rozstrzygnięcia. Zakładamy wstępnie, że ugody nie będą oferowane osobom, które znakomicie rozumiały ryzyko kursowe, na przykład pracownikom instytucji finansowych. Oni, naszym zdaniem, nie są typowymi konsumentami.

Cały wywiad ze Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PKO BP, we wtorek w „Parkiecie" i na www.parkiet.com. Dotyczy m.in. dywidendy, skupu akcji, przejęć, poprawy rentowności, wpływu pandemii, kosztów ryzyka, celów dotyczących IKO, ryzyk związanych z podważaniem umów i zombifikacją firm.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.