Ludzie rynku

Dobry czas na zakup akcji? Zawsze

WYWIAD | Sandeep Singh, Borno Janekovic

z członkami kierownictwa firmy inwestycyjnej Franklin Templeton w Europie Środkowo-Wschodniej rozmawia Grzegorz Siemionczyk
Foto: R. Gardziński

Miniony rok przyniósł nowe rekordy na wielu giełdach świata, w tym w USA. Ale ponieważ doszło do tego w warunkach spowolnienia gospodarczego, łatwo o wniosek, że teraz giełdy czeka korekta, a może nawet bessa. Czy w tym momencie warto myśleć o wchodzeniu na rynek akcji?

Sandeep Singh: Zawsze powtarzamy klientom, że w inwestowaniu nie chodzi o czas wejścia na rynek i wyjścia, tylko o czas spędzony na rynku. Uczymy też, że należy zacząć od planu finansowego, który m.in. powinien przewidywać dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Akcyjna część portfela powinna być traktowana jako inwestycja długoterminowa, a najlepiej systematycznie i automatycznie do tego portfela dokładać. Takie zdyscyplinowane podejście zwalnia inwestora z konieczności nawigowania po rynkowych fluktuacjach, stałego śledzenia newsów. Przeciętny posiadacz domu nie śledzi codziennie danych o koniunkturze na rynku nieruchomości i nie sprzedaje go pomieszczenie po pomieszczeniu, gdy ceny zaczynają spadać. Dzieje się tak właśnie dlatego, że przyjmuje długoterminową perspektywę. Rolą pośredników finansowych, takich jak my, jest edukowanie inwestorów, a nie wmawianie im, że mogą łatwo zarobić w kilka miesięcy. Dotyczy to szczególnie takich rynków jak Polska, gdzie ludzie ciągle oswajają się z rynkami finansowymi.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.