REKLAMA
REKLAMA

Kryptowaluty

Drugi najgorszy listopad w historii. Bitcoin w bessie

Kurs najważniejszej kryptowaluty znalazł się w poniedziałek najniżej od maja. Czy wyprzedanie to dobry grunt pod potencjalny rajd św. Mikołaja?
Foto: AFP

Licząc od początku miesiąca do czwartkowego popołudnia, bitcoin stracił 18 proc. Nie sprawdziły się więc historyczne statystyki, zgodnie z którymi 11. miesiąc roku to najlepszy okres dla kryptowaluty. Zgodnie z wzorcem z przeszłości bitcoin zyskuje w tym czasie średnio 57 proc., a na dziewięć przypadków tylko w dwóch był pod kreską. Jeśli w piątek nie dojdzie do wystrzału notowań, to zapowiada nam się trzeci w historii spadkowy listopad. Gorzej było tylko rok temu, gdy cena spadła o 37,2 proc.

Silna przecena rynku

Listopadowa przecena bitcoina pociągnęła za sobą niemal cały rynek kryptowalut. Z TOP20 pod względem kapitalizacji dodatnią stopę zwrotu za ostatnie 30 dni mają tylko: LEO Token (2,9 proc.), Tezos (50 proc.) i Cosmos (13,5 proc.). Pozostałe projekty są na minusie, przy czym w większości jest to spadek przekraczający 20 proc. Rekordzistą jest Hubi Token, który w ciągu 30 dni stracił 30 proc. W przypadku najbardziej znanych altcoinów, jak Ethereum, XRP, Litecoin, EOS, Stellar i Cardano, zniżki sięgają od 13,5 proc. do 25,7 proc. PZ

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Listopadowy spadek wpisuje się bardzo dobrze w trend obserwowany od 26 czerwca. To wtedy cena bitcoina ustanowiła tegoroczny szczyt 13 868 USD i zaczął się spadek. Pięć lokalnych szczytów utworzonych od tego momentu jest położonych coraz niżej, więc mamy klasyczny układ bessy. Potwierdzają to skala spadku sięgająca 46 proc., a także formacja krzyża śmierci utworzona pod koniec ubiegłego miesiąca przez średnie kroczące z 50 i 200 sesji. W poniedziałek notowania bitcoina spadały w porywach do 6526 USD. To nowy dołek trendu oraz najniższy poziom od maja. – Ostatnie zachowanie bitcoina jest niemal niespotykane na innych rynkach. Analitycy wskazują, że powodem spadków mogą znów być Chiny. Pojawił się komunikat o oszustwach przy ICO i nielegalnych giełdach. Jak to często bywa w takiej sytuacji, problemy przeniosły się szerzej na rynek – komentowali sytuację eksperci serwisu internetowykantor.pl. Faktycznie, w porównaniu z innymi aktywami bitcoin wyróżnia się bardzo mocno. Dla przykładu – złoto potaniało od początku miesiąca o 3,5 proc., ropa podrożała o 6,9 proc., a MSCI EM zyskał 1,3 proc. Dodajmy, że kapitalizacja całego rynku kryptowalut znalazła się na początku tego tygodnia poniżej 200 mld USD. Eksperci spodziewają się utrzymania wysokiej zmienności w najbliższym czasie. – Wahania kursu są prawdopodobnie spowodowane brakiem kapitału na rynku. Wraz ze wzrostem kapitalizacji duzi uczestnicy rynku, nazywani wielorybami, mogą mieć mniejszy wpływ na zmianę cen – komentował dla portalu coindesk.com Alex Kruger, trader, którego konto na Twitterze śledzi 46 tys. osób. Pytanie tylko, czy zmienność będzie towarzyszyła zwyżkom czy spadkom.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA