Kryptowaluty

Druga fala pandemii uderza w bitcoina. Drobni inwestorzy uciekają, duzi kupują

W ostatnich dniach cena bitcoina znów zbliżyła się do wsparcia na poziomie 10 000 USD. Rynek cyfrowych monet podąża śladami S&P 500 i złota.
Foto: Bloomberg

Od początku września rynek kryptowalut pozostaje w fazie korekty trendu wzrostowego. Jego kapitalizacja stopniała w tym czasie z 397 mld USD do 326 mld USD. Bitcoin wykazuje ostatnio dodatnią korelację ze złotem i indeksem S&P 500, a ujemną z dolarem. Globalny wzrost awersji do ryzyka, spowodowany rekordowymi liczbami zakażeń koronawirusem w Europie, powoduje stopniowy odpływ kapitału z rynku kryptowalut.

Nasilenie korelacji

Zgodnie z danymi serwisu coinmetrics.io współczynnik korelacji Pearsona liczony dla ostatnich 90 dni dla par bitcoin/złoto oraz bitcoin/S&P 500 wynosił w czwartek odpowiednio 0,31 oraz 0,36. Nie są to wysokie wartości, ale warto zwrócić uwagę, że na początku sierpnia ten pierwszy oscylował przy 0, a drugi był o połowę niższy. To pokazuje, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy te dodatnie sprzężenia między analizowanymi aktywami wyraźnie przybrały na sile. Od szczytu z 2 września S&P 500 spadł już o 9,8 proc., a złoto od maksimum z 7 sierpnia straciło 11 proc. Dla bitcoina skala strat jest większa – od szczytu z 17 sierpnia kryptowaluta potaniała już o 17 proc. Większy spadek można tłumaczyć mniejszą płynnością tego rynku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.