Kryptowaluty

Czy znajdzie się następca Bitcoina?

Żadna z kryptowalut nie może pobić Bitcoina pod względem ceny lub kapitalizacji rynkowej. Ale wraz z rozwojem technologii rośnie potencjał, że jedna z nich może ostatecznie go zastąpić. Jest czterech kandydatów
Foto: Bloomberg

Najlepsze do zastąpienia Bitcoina pod względem funkcjonalności: Ethereum.

Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Jako pierwsza wprowadziła inteligentne kontrakty (programy komputerowe lub protokoły przeznaczone do cyfrowych umów). Inteligentne kontrakty zmieniają zasady gry. Stoją za wieloma dużymi wydarzeniami – takimi jak zdecentralizowane finanse i niewymienne tokeny (NFT) – które napędzały dramatyczny wzrost kryptowalut w ostatnich latach. Wprawdzie istnieje wiele nowszych programowalnych łańcuchów bloków, które pewnego dnia mogą zastąpić Ethereum. Ale teraz, jeśli cokolwiek ma wyprzedzić Bitcoin, najbardziej prawdopodobne jest Ethereum.

Najlepsze do zastąpienia Bitcoina pod względem zrównoważonego rozwoju: Cardano.

Cardano jest znane jako kryptowaluta trzeciej generacji, która ma na celu rozwiązanie niektórych problemów, z którymi borykają się zarówno Ethereum, jak i Bitcoin. Jej misją jest wykorzystanie technologii blockchain do rozwiązywania rzeczywistych problemów, a do rozwoju wykorzystuje podejście oparte na badaniach. Ma biura w 15 krajach na czterech kontynentach, a jedną z dziedzin, która odróżnia ją od innych blockchainów, jest jej działalność w Afryce. Zużycie energii Cardano jest ułamkiem tego, czego potrzebują Bitcoin lub Ethereum. Oba zużywają co roku wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić całe USA. Sieć Cardano zużywa 6 gigawatogodzin rocznie – co w przybliżeniu odpowiada miesięcznemu zużyciu energii w stanie New Jersey.

Najlepsza do zastąpienia Bitcoina pod względem szybkości: Solana

Bitcoin może przetwarzać tylko około siedmiu transakcji na sekundę (TPS), więc prawie każda kryptowaluta jest szybsza. Ale Solana jest dużo szybsza. Może przetwarzać ponad 50 000 TPS, dzięki czemu jest znacznie bardziej skalowalna niż Bitcoin i wiele innych kryptowalut. Solana to programowalny łańcuch bloków, który obsługuje inteligentne kontrakty. I, podobnie jak Cardano, stwarza ułamek kosztów środowiskowych. Obecnie w systemie Solano działa ponad 300 projektów, w tym zdecentralizowane giełdy kryptowalut, stablecoiny i aplikacje portfelowe.

Najlepszy do zastąpienia Bitcoina pod względem zmienności: cyfrowy dolar.

Ściśle mówiąc, dolar cyfrowy nie jest tradycyjną kryptowalutą i wciąż rozważa się samo jego istnienie. Jednak waluty cyfrowe banku centralnego (znane również jako CBDC lub govcoins) mogą stanowić poważne zagrożenie dla Bitcoina jako formy płatności cyfrowej. Te scentralizowane monety są wspierane przez poszczególne rządy, dzięki czemu oferują korzyści takie jak Bitcoin, ale bez wahań cen. Jednak nie chroniłyby się również przed inflacją w sposób, w jaki mógłby to zrobić Bitcoin – i sprzeciwiają się całej przesłance waluty, która odcina pośredników. Ale jedną dużą przeszkodą w przyjęciu Bitcoina do głównego nurtu jest jego zmienność. A cyfrowy dolar z pewnością by to rozwiązał.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.