Kryptowaluty

Niemieckie fundusze pójdą w krypto

Kryptowaluty rosną na fali korzystnych aktualizacji i coraz szerszej bazy inwestorów.
Foto: Adobestock

To był dobry tydzień dla kryptowalut. Jedna z najważniejszych wiadomości była informacja, że Niemcy planują zezwolić niektórym funduszom instytucjonalnym na inwestowanie miliardów euro w kryptowaluty. Ustawa, która weszła w życie w poniedziałek, pozwoli tak zwanym "Spezialfonds" przechowywać aż 20 proc. swoich udziałów w bitcoinach i innych kryptowalutach. Fundusze, które mogą być dostępne tylko dla inwestorów instytucjonalnych, takich jak firmy emerytalne i ubezpieczyciele, zarządzają obecnie aktywami o wartości około 1,8 biliona euro. - Większość funduszy początkowo pozostanie znacznie poniżej 20 proc. – powiedział Tim Kreutzmann, ekspert ds. aktywów kryptograficznych w BVI, niemieckim organie branży funduszy. - Z jednej strony inwestorzy instytucjonalni, tacy jak ubezpieczyciele, mają surowe wymogi regulacyjne dotyczące swoich strategii inwestycyjnych. Z drugiej strony muszą też chcieć inwestować w kryptowaluty - dodał.

Ustawodawcy na całym świecie powoli akceptują aktywa kryptograficzne, których wyceny zostały pobite i których rynki są zdominowane przez niewielką liczbę inwestorów. Ten ruch oznacza przesunięcie klasy aktywów do głównego nurtu i następuje po inwestycjach niektórych z największych nazwisk w branży finansowej, w tym Mike'a Novogratz'a i Alana Howarda.

Liczba osób, korzystających z kryptowalut na całym świecie, która podwoiła się w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. Liczba globalnych użytkowników wynosi obecnie około 221 mln. Przyciąga nie tylko bitcoin. Ethereum odnotowało passę 12 wzrostowych dni przed wyczekiwaną implementacją Hard Fork London, która ma nastąpić 5 sierpnia. - Aktualizacja zawiera pięć propozycji ulepszeń Ethereum (EIP),w tym wzbudzające najwięcej emocji, ze względu na radykalne przeprojektowanie rynku opłat w sieci, EIP-1559. Wartość drugiej co do wielkości kryptowaluty wynika głównie z użyteczności, jaką zapewnia, poprzez zasilanie transakcji w ramach DApps (Decentralised Applications), które są zbudowane w sieci. Mówiąc prościej: im więcej DApps, tym więcej transakcji, co prowadzi do wyższej ceny ETH - tłumaczy CPO Bitpandy, Lukas Enzersdorfer – Konrad. Ethereum zyskało od 21 lipca już około 50 proc., a wprowadzona aktualizacja może przyczynić się do dalszego wzrostu. Propozycje ulepszeń pozwolą ETH konkurować z młodszymi sieciami inteligentnych kontraktów, takimi jak Polkadot, Solana czy Cardano. Ta ostatnia kryptowaluta rośnie w oczekiwaniu na ostateczne wdrożenie aktualizacji Alonzo, które ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie implementacji przyniesie wyczekiwane inteligentne kontrakty do sieci.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.