Kryptowaluty

Bitcoin najdroższy od września 2019 r.

Do 10 400 USD rósł w środowe popołudnie kurs najbardziej popularnej kryptowaluty. Po raz ostatni kosztowała ona tyle w połowie września 2019 r.
Foto: AFP

Bezpośrednią przyczyną skoku ceny były słowa Jerome'a Powella podczas wtorkowego wystąpienia przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Szef Fedu przyznał, że jego instytucja, w odpowiedzi na chińskie eksperymenty z cyfryzacją juana, także zaczęła inwestować w badania cyfrowych walut. – W pełni przejrzysty system, w którym każdy może zobaczyć transakcje finansowe i salda innych osób, nie jest idealny dla gospodarki USA – powiedział Powell, przyznając tym samym, że dotychczas bagatelizowane kryptowaluty zaczynają być dla władz monetarnych coraz bardziej istotnym elementem systemu finansowego, zagrażającym dolarowi.

Foto: GG Parkiet

Trend wzrostowy wyceny bitcoina trwa jednak od 18 grudnia. Zaczął się z poziomu 6650 USD, co oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy kryptowaluta podrożała o 56 proc. Sprawdziła się tym samym prognoza Wojciecha Białka, znanego analityka i autora bloga „K(no)w future", który zwiastował ruch do 10 000 USD do wiosny. – Sugerowane wtedy odbicie od strefy wsparcia i zmiana trendu rzeczywiście nastąpiły i w ostatnich dniach kurs BTC/USD po ok. 50-proc. wzroście dotarł do poziomu 10000 USD, gdzie znajduje się pierwsza ważniejsza strefa oporu. Dalsze zwyżki powinny być utrudnione nie tylko z powodu tego poziomego oporu, ale również opadającej linii przechodzącej przez historyczny szczyt z grudnia 2017 r. oraz szczyt korekty wzrostowej z czerwca 2019 r. Na razie wstrzymuję się z jakimiś mocniejszymi opiniami, wolę poczekać na dalszy rozwój wydarzeń, który może rozjaśni sytuację – pisał dwa dni temu Białek. PZ

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.