Koronawirus

Szczepionka na Covid-19. Ile koncerny mogą na niej zarobić?

Istnieję już co najmniej dwie szczepionki na Covid-19, które są dostępne do dystrybucji przed końcem roku i czekają na zatwierdzenie organów regulacyjnych w poszczególnych krajach. Koncerny zarobią na szczepionkach miliardy, jednak nie jest to aż tak dochodowy biznes, jak w innych odnogach branży farmaceutycznej.
Foto: Adobestock

Wielka Brytania jako pierwszy kraj dopuści do użytku szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Szczepienia mogą ruszyć już w przyszłym tygodniu. Na zielono światło m.in. w USA i Europie czeka również szczepionka opracowana przez firmę Moderna.

Akcjonariusze spółek, które pracują nad antidotum liczą, że przyniosą one miliardy przychodów. Prawdopodobnie tak się stanie, jednak nie jest to aż tak lukratywny biznes. W przeciwieństwie do większości leków, szczepionki nie przynoszą wielkich pieniędzy. Przed pandemią Covid-19 globalny rynek wszystkich szczepionek był wart około 24 mld dol. rocznie – wynika z danych portalu Quartz. To bardzo niewielka część całego rynku farmaceutycznego, którego wartość wynosi 1 bln dol. Przykładowo, szczepionki przeciwko grypie generują około 4 mld dol. przychodów rocznie.

Jednak popyt na szczepionkę przeciwko Covid-19 jest o wiele większy niż w przypadku grypy, choć z drugiej strony marże będą o wiele niższe. Według danych Quartz firmy w ciągu roku mogą zarobić na szczepionce przeciwko Covid-19 około 10 mld dol., dopóki wirus nie przestanie stanowić zagrożenia dla zdrowia publicznego. Dla porównania, firma farmaceutyczna Merck, zarabia ponad 7 mld dol. rocznie na samym leku na raka Keytruda.

W przypadku szczepionki na Covid-19 wywierana jest ogromna presja społeczna na koncerny, aby cena jednej dawki była przystępna, na tyle żeby była ona dostępna dla każdego, na całym świecie. W przypadku AstraZeneca minimalny koszt za dawkę to 3 dol., a szczepionka Moderny będzie kosztować 25-37 dol. Z kolei jedna dawka szczepionki Pfizera ma kosztować około 19,5 dol. Rozbieżności w cenach zależą, m.in. od ilości zamówionych sztuk. Koszt szczepionek dla poszczególnych krajów będzie zatem różny.

W przypadku Polski, zamówieniami szczepionek – tak jak w przypadku innych krajów UE – zajmuje się Komisja Europejska. Wynegocjowano już m.in. umowę na dostawę do 300 mln dawek od firm Pfizer/BioNTech, na mocy której do Polski może trafić około 18 mln dawek. Decydującym aspektem, który wpływa na ostateczny koszt szczepień na poziomie poszczególnych krajów jest ilość obywateli.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.