Inwestycje alternatywne

Audi 80. Niemiecka robota

Retro jest w cenie. Pierwsza generacja Audi 80 zdobyła tytuł Samochodu Roku 1973. Druga była bliska powtórzenia sukcesu w 1979 r., ostatecznie zajęła jednak trzecie miejsce. Tak wykuwano etos marki, która dziś należy do wielkiej niemieckiej trójki.
Oto druga generacja Audi 80, czyli B2. To w niej zadebiutował napęd quattro. Kanciaste nadwozie, zgodne z ówczesna modą, zaprojektował Giorgetto Giugiaro.
www.klasykagatunku.pl

Triumwirat obok Audi tworzą oczywiście BMW i Mercedes. Droga tej pierwszej marki jest chyba najbardziej skomplikowana, na pewno opisywałem ją już przy jakiejś okazji. Dziś więc przypomnę tylko krótko. Wszystko zaczęło się jeszcze w XIX w. od Augusta Horcha, który w 1899 r. założył przedsiębiorstwa nazwane swoim nazwiskiem. Potem odszedł ze spółki i założył nową, dla której wybrał łacińską wersję swojego nazwiska – Audi. Oba słowa oznaczają „słuchaj". Trzy dekady później z połączenia marek: Audi, Horch, DKW i Wanderer, narodziła się spółka Auto Union. Cztery marki to cztery splecione pierścienie. Wygląda znajomo? Od tego czasu wiele się zmieniło w strukturach firmy, swoje zrobiły wojna i żelazna kurtyna, ale logo pozostało. I zdobiło pierwszy powojenny model wyprodukowany pod znaną nam dziś marką, czyli Audi 60 (F103). Był to 1965 r.

Model 80 jest jego następcą. Zadebiutował niedługo potem, bo w 1972 r. Z przytupem. Jurorzy konkursy COTY docenili wygodę, styl i design, przyznając mu w 1973 r. tytuł European Car of the Year. Audi 80 pokonał wtedy Renault 5 i Alfę Romeo Alfette. Technicznie nowy model bazował na rozwiązaniach z Volkswagena Passata B1. Do tego stopnia, że dostępna w niektórych krajach wersja kombi, czyli Audi 80 Avant, była de facto Passatem, w którym podmieniano tylko atrapę chłodnicy na tę z czterema pierścieniami. Gdy po sześciu latach kończono produkcję pierwszej generacji, nikt nie miał wątpliwości, że sukces jest pełen. Pierwsza „osiemdziesiątka" sprzedała się w liczbie ponad 1 mln 100 tys. egzemplarzy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.