Inwestycje alternatywne

Złoty jastrząb

Studebaker Golden Hawk był nazywany rodzinnym samochodem sportowym. Debiutował 65 lat temu, ale nadal na jego widok dostajemy gęsiej skórki. Wrażeń nie zmienia z pewnością jazda tym cackiem, ponieważ do dyspozycji kierowcy jest moc aż 275 KM.
Studebaker Golden Hawk, czyli „złoty jastrząb”, miał wznieść amerykańska markę do ponownego lotu, ale nie udało się. Wóz debiutował w 1955 roku. Cechą charakterystyczna są duże płetwy z tyłu nadwozia.
RM

 

O tej amerykańskiej marce mówimy już w czasie przeszłym. Nie istnieje od ponad pół wieku. Firmę założył w 1852 roku w stanie Indiana roku holenderski imigrant Peter Studebaker. Zaczynał od wozów konnych i furmanek, ale z początkiem XX stulecia zainteresował się branżą motoryzacyjną. Studebaker szybko stał się jedną z największych amerykańskich firm produkujących samochody osobowe. Cieszyły się opinią niezawodnych. W ofercie Studebakera były nie tylko popularne osobówki, ale i auta sportowe, luksusowe limuzyny, które wytwarzać zaczął po przejęciu marki Pierce-Arrow, a także ciężarówki, wytwarzane również dla wojska. Wiele tych ostatnich trafiło do Europy, jeździły też w szeregach polskiej armii, najpierw sanacyjnej, a potem i ludowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.