Inwestycje alternatywne

Pogoda dla bogaczy

Ferrari 225 S Berlinetta z nadwoziem Vignale zbudowano w 1952 roku. Powstało tylko sześć takich jak ten wyścigowych samochodów. Dziś jest częścią The Elkhart Collection, która zostanie wystawiona 23–24 października na aukcji RM Sotheby's.
Ferrari 225 S Berlinetta z czarującym nadwoziem firmy Vignale – brylant w pełnej klejnotów koronie włoskiej marki.
materiały

Złota era marki Ferrari, istniejącej od 1938 roku, rozpoczęła się na początku lat 50. Wprowadził ją „na salony" model 212 Inter, będący pierwszym oferowanym jako kompletny wóz, dostępny z jedną z kilku do wyboru karoserii od różnych projektantów. Mimo przeznaczenia stricte wyścigowego, samochód ten był używany przez wielu kierowców na co dzień. Doceniano jego wyjątkową jakość, staranne wykonanie i wykończenie. Niewątpliwie pomógł on narodzić się legendzie Ferrari.

Bezpośrednim następcą wspomnianej „wyścigówki", wykorzystującym zresztą to samo podwozie, było Ferrari 225 S, które zapoczątkowało nową gamę modeli serii 250. Wytwarzano je tylko w 1952 roku, małą serią, jak to było wówczas w zwyczaju. Powstało około 20 egzemplarzy w dwóch wersjach nadwozia: zamkniętej Berlinetty i otwartego Spydera. Obie były dwumiejscowe. Pod maską pracował szatański motor V12. W annałach można znaleźć ciekawostkę, że był to pierwszy samochód tej marki testowany na legendarnym torze Imola.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.