Inwestycje alternatywne

A może tak zabytkowy... autobus?

Retro jest w cenie. Mazda Parkway Rotary to jeden z najrzadszych i najbardziej niezwykłych pojazdów napędzanych silnikiem z wirującym tłokiem. Chodzi o konstrukcję Wankla. Piszę o nim jako o ciekawostce, bo raczej trudno taki model znaleźć w ogłoszeniach. Jeśli jednak ktoś się mocno uprze...
Dziś to rzadko spotykany wóz, powstały tylko 44 egzemplarze.
www.mazda-press.com/pl

Jujiro Matsuda założył przedsiębiorstwo Mazda Motor Corporation w mieście Hiroshima w roku 1920. Dopiero 40 lat później rozpoczęło produkcję minibusów. Szczególnie popularny był lekki autobus przeznaczony do pracy w małych firmach, dostawach dla hoteli i restauracji, czy dowozach uczniów do szkół. Debiutował w 1965 roku, a w 1972 Mazda wprowadziła na rynek jego nową wersję pod nazwą Parkway 26 (ta cyfra oznaczała dopuszczalną liczbę pasażerów). Doceniono go za bezpieczeństwo i komfort. To właśnie w tym minibusie po raz pierwszy w historii, jeśli chodzi o taką klasę pojazdu, zamontowano silnik Wankla.

Tu konieczna jest dygresja. Mazda słynie z samochodów sportowych, napędzanych silnikami Wankla, z wirującym tłokiem. Tym najbardziej rozpoznawalnym i popularnym był wyścigowy model RX-7, ale sławę zdobyły również 787B, który triumfował w Le Mans oraz Mazda RX-8. Były też wyposażone w taki motor sedany i kombi, ale mały autobus? Skąd ten pomysł? Otóż już w latach 70. ubiegłego wieku uświadamiano sobie skalę zanieczyszczenia powietrza i to rozwiązanie miało być remedium. Niestety nie sprawdziło się.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.