Handel i konsumpcja

Odzieżowi giganci podsumowują ostatni kwartał

eObuwie poprawiło rentowność. Zalando przeciwnie, co tłumaczy walką z tradycyjnymi sieciami.

Kierowana przez Marcina Czyczerskiego Grupa CCC w tym miesiącu ma pokazać aktualizację strategii. Należące do niej eObuwie poprawiło rentowność.

Foto: materiały prasowe

Odzieżowi giganci podsumowują III kwartał. Wyniki Zalando dowodzą, że otwarcie sklepów tradycyjnych na dobre ma znaczenie dla platform e-commerce. Reakcja inwestorów na wyniki CCC pokazuje, że oczekiwania wobec detalistów są duże.

A jednak konkurują

23 proc. wyższe niż rok wcześniej były w III kwartale przychody niemieckiej grupy e-commerce specjalizującego się w sprzedaży odzieży, obuwia i akcesoriów różnych marek. Jednak koszty wejść na nowe rynki i cenowa walka o uwagę kupujących negatywnie odbiły się na marżach Zalando. Ze 118 mln euro skorygowanego zysku operacyjnego w 2020 r. teraz zostało 10 mln euro. Kurs akcji internetowej firmy silnie konkurującej w Polsce spadał w środę o około 8 proc.

Robert Gentz, prezes Zalando, przyznał, że III kwartał był dla platformy e-commerce trudny ze względu na konkurencję ponownie otwartych sklepów tradycyjnych. Oferowały one według niego większe niż zwykle rabaty. – IV kwartał zaczął się dla nas udanie – zapewnił. IV kwartał niemieckiej firmy zaczyna się w październiku. Obrachunkowy rok Zalando jest bowiem zgodny z kalendarzowym, inaczej niż u CCC, właściciela eObuwia.

Grupa eObuwie na tle Zalando wypadła dobrze. W kwartale kończącym się 31 października odnotowała 822 mln zł przychodu, o 44 proc. więcej niż przed rokiem, i poprawiła zyskowność. Jej marża brutto na sprzedaży urosła o 1,6 pkt proc., do 45,3 proc., a marża EBITDA o 3,8 pkt proc., do 8,5 proc. Taki poziom marży EBITDA internetowej spółki zakładała ogłoszona na początku 2020 r. strategia Grupy CCC (Go.22). Strategia ta w tym miesiącu ma zostać zaktualizowana, w tym właśnie o cele dla rozwijającego się szybko e-commerce grupy.

Według Damiana Zapłaty, prezesa eObuwia, firma rośnie zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich. Liczba klientów przekroczyła 8 mln i rośnie w dwucyfrowym tempie – podał.

Relatywnie wolno rozwijała się internetowa marka DeeZee (przychody poszły w górę o 17 proc.), co management tłumaczy inwestycjami w zmianę procesów logistycznych, w tym uruchomieniem nowego systemu ERP.

Wysokie oczekiwania

Wyniki CCC w dużej mierze zależą od sklepów tradycyjnych pod szyldami CCC, HalfPrice, a także eObuwie. W sumie grupa kierowana przez Marcina Czyczerskiego wykazała w minionym kwartale 2,07 mld zł przychodu, o 28 proc. więcej niż rok temu. Grupa poprawiła też rentowność. Dla przykładu jej EBITDA była wyższa niż przed rokiem o 55 proc. i wyniosła 226 mln zł.

Mimo poprawy wyników obuwniczo-odzieżowa grupa notowała w środę lekki spadek notowań akcji. Rano BDM w porannym komentarzu odnotował, że szacowana EBITDA była o 4 proc. niższa niż oczekiwania analityków, publikowane przez agencję Bloomberg.

To, że październik był ważnym miesiącem dla detalistów, pokazują dane Grupy VRG. Jej przychody w minionym miesiącu były o 55,8 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.