Handel i konsumpcja

Allegro odbierze i przyciągnie kapitał

Duża oferta akcji lidera e-commerce w Polsce odciągnie nieco pieniędzy z rynku, ale może przyciągnąć na dłużej nowych inwestorów.
Foto: materiały prasowe

Wartość oferty akcji Allegro, która może się rozpocząć w przyszłym tygodniu, ma szansę sięgnąć 11 mld zł i stać się największym IPO w historii GPW.

Presja na notowania?

Wprawdzie na rynku finansowym płynności jest sporo, ale pojawiają się pytania, czy inwestorzy instytucjonalni będą musieli sprzedać część akcji innych notowanych spółek (w tym z GPW), aby pozyskać gotówkę i utrzymać jej wskaźniki na odpowiednim poziomie. Tym bardziej że szykują się kolejne spore debiuty (Canal+, Emitel oraz parę spółek gamingowych z Huuuge Games i People Can Fly na czele), a napływy do polskich TFI inwestujących w akcje nie zachwycają. Dodatkowo Allegro może już w ramach nadzwyczajnej rewizji awansować szybko do WIG20.

– Oferta Allegro rzędu ponad 10 mld zł byłaby na tyle duża, że ze sporym prawdopodobieństwem większość akcji trafiłaby do inwestorów zagranicznych. W przypadku krajowych inwestorów instytucjonalnych, których polityka inwestycyjna zakłada benchmark w postaci WIG20 czy WIG, należy założyć dostosowywanie portfela do wskazanych wzorców. W krótkim terminie debiut Allegro i realna rewizja nadzwyczajna indeksów miałyby negatywny wpływ na spółkę o największym udziale w indeksie blue chips – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor działu analiz i doradztwa w Noble Securities. Jego zdaniem debiut Allegro i kapitalizacja rzędu ponad 40 mld zł powodują, że część inwestorów będzie musiała mieć spółkę w portfelach. – Polityka pieniężna na świecie jest ultraluźna, rentowności obligacji skarbowych są historycznie niskie, a spółki wzrostowe bardzo popularne, więc Allegro wydaje się atrakcyjną spółką zarówno dla inwestorów zagranicznych, jak i krajowych – dodaje Kozłowski.

Foto: GG Parkiet

W podobnym tonie wypowiada się Adrian Apanel, zarządzający w MM Prime TFI. – Uważam, że oferta Allegro spotka się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów polskich i zagranicznych. Firma jest reprezentantem popularnego sektora e-commerce, który zyskuje na zmieniających się preferencjach zakupowych klientów i na pandemii Covid-19. Przykład IPO debiutującej w środę na giełdzie w Londynie spółki THG Holdings, również z branży e-commerce, wyraźnie pokazuje potencjał wyceny i popytu na akcje Allegro – mówi Apanel. Walory tej firmy, która w IPO pozyskała 1,9 mld GBP, drożały w pierwszym dniu handlu o ponad 30 proc.

Zdaniem Apanela inwestorzy już zaczęli robić miejsce w portfelach. – Patrząc na obecne notowania, od początku tygodnia WIG20 spadł o 1,8 proc., a WIG o 1,6 proc., w tym samym czasie europejskie indeksy są nad kreską, a amerykańskie zanotowały solidny wzrost między 1,2 proc. a 3,1 proc. Na rynku pojawiły się spekulacje, że jeśli luksemburski nadzór poradzi sobie szybko z zatwierdzeniem prospektu, oferta może się rozpocząć już w najbliższy poniedziałek. Na debiucie Allegro najprawdopodobniej najbardziej ucierpi mBank, który wypadnie z WIG20. Poza tym spadnie waga pozostałych spółek wchodzących w skład indeksu i to będzie źródło podaży. Największa powinna się pojawić na akcjach banków oraz spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa – uważa.

Foto: GG Parkiet

Także Bartosz Pawlak, zarządzający w Baltic Capital TFI, wskazuje, że w krótkim terminie inwestorzy mogą zmniejszać zaangażowanie w akcje w celu sfinansowania planowanego IPO i ostatnia słabość polskiej giełdy może być związana z tym procesem. – Ale pamiętajmy, że inwestorzy posiadali wcześniej wolną gotówkę, a także mogą upłynnić zagraniczne akcje – zaznacza.

Skorzystają inne firmy?

Allegro to duża spółka z lubianej przez inwestorów branży. Czy jego debiut może przynieść GPW większe i trwałe zainteresowanie inwestorów z zagranicy, na czym skorzystać też mogą inne notowane firmy? – Potencjalny sukces IPO Allegro odbije się głośnym echem na rynkach zagranicznych i może, tak jak w przypadku Dino, zachęcić kolejnych zagranicznych inwestorów do inwestycji na GPW. Popyt może się pojawić na spółkach z sektorów odpornych na pandemię, jak gaming, nowoczesne technologie – uważa Apanel. Pawlak dodaje, że oczekiwane wejście Allegro do czołowych indeksów zagranicznych (MSCI i FTSE) będzie generować dodatkowy popyt ze strony funduszy benchmarkowych. – Napływ zagranicznego kapitału powinien zwiększyć płynność rynku, a nowi inwestorzy może pozostaną dłużej na polskiej giełdzie – zaznacza.

– Debiut Allegro to mocny argument za zmianą postrzegania GPW, bo przyniesie znaczącą zmianę struktury WIG20 czy WIG ze spółek wartościowych na wzrostowe. Ponadto zmniejszenie udziału spółek Skarbu Państwa to istotny argument dla inwestorów i zbliży strukturę WIG20 do rynków bardziej rozwiniętych niż wschodzących – dodaje Kozłowski.

Powiązane artykuły