Handel i konsumpcja

Spokojny kwartał wśród giełdowych handlowców

Dino Polska i Eurocash zaprezentowały wyniki po I kwartale, które okazały się zgodne z oczekiwaniami.
Foto: materiały prasowe
Foto: GG Parkiet

Zarówno notowania Dino Polska, jak i Eurocashu w piątek zwyżkowały. W obu przypadkach była to reakcja na wyniki kwartalne.

Kluczowa jest integracja

Akcje Eurocashu rosły skromniej – po południu o około 1,8 proc., do 21,38 zł za sztukę. Przychody grupy w I kwartale wzrosły z 4,987 mld zł do 5,483 mld zł. Z kolei strata netto grupy wzrosła rok do roku z 18,5 mln zł do 40,2 mln zł. Wyższą stratę Eurocash tłumaczy m.in. nakładami ponoszonymi na rozwój strategicznych projektów oraz sezonowością działalności. Segment hurtu przyniósł w I kwartale 4,49 mld zł przychodów, a detaliczny 1,623 mld zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 4,32 mld zł i 1,27 mld zł. – W I kwartale utrzymaliśmy dynamiki w hurcie, gdzie sprzedaż wzrosła rok do roku o 3,5 proc., a EBITDA o 14,5 proc. Podobne zwyżki notowaliśmy w IV kwartale ubiegłego roku, więc jesteśmy zadowoleni z pierwszych trzech miesięcy tego roku – przyznaje Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocashu. – Jeśli chodzi o nasz segment detaliczny, to jak już niejednokrotnie informowaliśmy, ten rok jest pod wpływem integracji przejętych sieci sklepów. W I kwartale związane z tym procesem koszty wraz z efektem świąt obniżyły wynik EBITDA o blisko 6 mln zł rok do roku – mówi Owczarek. Sprzedaż porównywalna w Delikatesach Centrum w okresie od stycznia do kwietnia (czyli z uwzględnieniem sprzedaży świątecznej) wzrosła o 4 proc., natomiast w miesiącach marzec–kwiecień sprzedaż porównywalna wzrosła rok do roku o około 8 proc. W samym I kwartale sprzedaż detaliczna w sieci Delikatesy Centrum zmalała o 1,5 proc. – Oczekujemy kontynuacji pozytywnych trendów w sprzedaży porównywalnej w obu naszych segmentach w II kwartale – zapowiada Owczarek.

Już ponad 1000 Dino

Z kolei kurs akcji Dino Polska rósł do 126,4 zł, co oznaczało 2,35-proc. zwyżkę. Przychody sieci w I kwartale wyniosły 1,56 mld zł w porównaniu z 1,27 mld zł w tym samym okresie przed rokiem. Zysk netto wzrósł zaś z 55,9 mln zł do blisko 67 mln zł. „Znacząca poprawa przychodów ze sprzedaży jest wynikiem rozwoju sieci sklepów Dino o nowe placówki oraz wzrostu przychodów w istniejącej sieci sklepów (like for like). Wzrost sprzedaży porównywalnej w I kwartale 2019 r. wyniósł 5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 r., kiedy to wyniósł on 20,3 proc." – wskazuje zarząd spółki. Z końcem marca sieć Dino liczyła 1009 sklepów o łącznej powierzchni sali sprzedaży 388,96 tys. mkw. Oznacza to, że w trzech pierwszych miesiącach tego roku firma uruchomiła 33 nowe sklepy Dino, a łączna powierzchnia zwiększyła się o ponad 27 proc. rok do roku. Przypomnijmy, że gdy dwa lata temu Dino wchodziło na GPW, celem strategicznym był rozwój sieci do 1200 marketów do końca 2020 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.