Gra giełdowa

Edukacja. Jak wyczuć giełdowe nastroje z wykorzystaniem ogólnodostępnych danych?

Dane makro, prognozy, protokoły z posiedzenia banków centralnych, zmiany najważniejszych indeksów, korelacje między walutami i surowcami, a także najważniejsze wskaźniki finansowe dla spółek to tylko wycinek informacji, które niemal codziennie należy brać pod uwagę, gdy aktywnie inwestuje się na rynku akcji. Jak odnaleźć się w tym gąszczu danych? Jak interpretować poszczególne zmiany?
Foto: parkiet.com

Z tymi pytaniami mierzy się Tomasz Kolarz, ekspert BM Alior Banku, w piątym odcinku naszego webinarium edukacyjnego. Materiał jest dostępny na kanale youtube.com/parkiettv.

Nasz gość tłumaczy w nim, że prawidłowa ocena nastrojów rynkowych powinna zaczynać się od ujęcia globalnego, w którym istotne są m.in. polityka i projekcje ekonomiczne banków centralnych, i publikacje danych (PKB, bezrobocie, produkcja przemysłowa, indeks PMI). Tomasz Kolarz pokazuje przy tej okazji, jak interpretować słynne „kropki" Fedu i jak osadzić aktualną sytuację w cyklu koniunkturalnym.

Po ujęciu globalnym czas na lokalne. Tutaj istotne stają się dane makro dotyczące rodzimej gospodarki, główne indeksy giełdowe i koszt obsługi długu. W ujęciu węższym zerkamy już na zachowanie sektorów reprezentowanych na giełdzie (m.in. autorski wskaźnik „węże sektorowe") oraz podstawowe wskaźniki finansowe. Ekspert pokazuje na koniec, jak stosować analizę międzyrynkową.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.