Gra giełdowa

Pięć technicznych propozycji z indeksu WIG30

Poprosiliśmy prof. Krzysztofa Borowskiego ze Szkoły Głównej Handlowej o wytypowanie kilku spółek z tytułowego indeksu, które jego zdaniem warto obserwować. Ekspert wytypował dwie spółki do gry z trendem i trzy, na których można spróbować złapać lokalny dołek. Sytuacja rynkowa zmusza do dywersyfikacji strategii.
Foto: materiały prasowe
Foto: GG Parkiet

CD Projekt jest relatywnie silny i to jedna z niewielu spółek, której notowania rosną w szerokim ujęciu czasowym. Strategia jest prosta – gramy zgodnie z długoterminowym trendem i liczymy na pokonanie szczytu hossy. Opór jest w okolicy 225 zł. Warto zwrócić uwagę, że bardzo zawęziły się wstęgi Bollingera, co sugeruje przygotowanie do wybicia. Jeśli ogólne nastroje się poprawią, kurs powinien ruszyć w górę. Poza tym jest to jeden z ulubieńców polskich inwestorów, więc kapitał powinien tutaj wracać.

Foto: GG Parkiet

Energa jest przykładem wyprzedanej spółki z próbą odbicia. Mieliśmy bowiem test długoterminowego wsparcia, pułapkę bessy i teraz trwa powrót nad techniczną barierę. Teoretycznie kurs może dotrzeć do górnej wstęgi Bollingera przy 8 zł i tu rozstrzygnie się to, czy to tylko korekta, czy zmiana trendu. W większości podobnych przypadków istnieje jednak ryzyko, że wrześniowy dołek zostanie pogłębiony (w przypadku Energi to okolica 7,35 zł), co będzie oznaczało powrót do głównego trendu spadkowego.

Foto: GG Parkiet

Kurs akcji PGNiG faktycznie znajduje się przy silnym wsparciu, od którego w przeszłości lubił się odbić. Trwa próba zwyżki i teoretycznie zasięg to kwietniowa baza. Na razie jednak nie widać przyłożenia kapitału, co wyczytać można ze wskaźnika Akumulacja/Dystrybucja. Jeśli ten kapitał napłynie i korekta będzie kontynuowana, to tak jak w innych podobnych przypadkach można liczyć na 10–12-proc. korektę. Wskaźniki i oscylatory już sygnalizują wyprzedanie, a +DI i –DI są blisko utworzenia sygnału kupna.

Foto: GG Parkiet

W przypadku Playa można grać pod kontynuację krótkoterminowego trendu wzrostowego. Jest to więc kolejny z niewielu przedstawicieli trendowych spółek w WIG30. Poza tym należy do szeroko pojętego grona IT, co też go wspiera. Mamy zawężenie wstęgi Bollingera i próbę wybicia. Oporem jest szczyt z kwietnia. Jego pokonanie otworzy drogę na wyższe poziomy. Zasięg mierzony zniesieniem Fibonacciego to ok. 29 zł. Co więcej – MACD zakręcił w górę nad linią 0, ROC balansuje przy 0, a +DI i –DI już wygenerowały sygnał kupna.

Foto: GG Parkiet

Cena akcji Tauronu wróciła do poziomów z jesieni 2018 r. Tutaj znajduje się silne wsparcie, które powinno wspierać scenariusz odbicia. Warto zwrócić uwagę, że kurs utrzymuje się powyżej linii spadkowego trendu wewnętrznego. Dopóki tak jest, dopóty można liczyć na to, że linia ta będzie wypychać cenę na północ. Co istotne – oscylator stochastyczny już od dłuższego czasu sygnalizuje wyprzedanie. Ponadto między MACD i ceną powstała pozytywna dywergencja. To wszystko przemawia za możliwością odbicia w najbliższym czasie.

Zapraszamy do gry i edukacji na gra.parkiet.com

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.