Co daje giełda? Perspektywa spółek z GPW

Zapytaliśmy PKN Orlen oraz Jastrzębską Spółkę Węglową m.in. o ich dotychczasową obecność na warszawskiej giełdzie, a także to, dlaczego inwestorzy indywidualni powinni spojrzeć w ich kierunku.

Publikacja: 09.05.2019 05:00

Co daje giełda? Perspektywa spółek z GPW

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

W analizie fundamentalnej skupiamy się na perspektywie inwestora, który poszukuje korzystnej dla siebie inwestycji. Teraz odwróćmy sytuację – przyjrzyjmy się korzyściom, jakie przedsiębiorstwom daje fakt bycia spółką giełdową.

Zdobyć kapitał i zaufanie

Podstawowym celem, który przyciąga przedsiębiorstwa na rynek kapitałowy, jest... kapitał. To właśnie poprzez emisję akcji pozyskiwane są środki na dalszy rozwój spółki. Ale to nie wszystko. Zapytaliśmy spółki o jeszcze inne zalety bycia na giełdzie.

– Obecność spółki na GPW to nie tylko prestiż, ale również wiarygodność i rozpoznawalność marki. To doskonała promocja Orlenu i jego produktów. Nazwa spółki notowanej publicznie przewija się przez wszystkie serwisy branżowe w kraju i za granicą, a jej działalność jest śledzona przez analityków z całego świata. Oczywiście ta obecność wiąże się z koniecznością dopełniania licznych formalności związanych m.in. z obowiązkami informacyjnymi, ale to wszystko przekłada się na jeszcze większą transparentność notowanego podmiotu – mówi Iwona Waksmundzka, dyrektor wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN Orlen.

I jak zaznacza, w efekcie spółka jest także lepiej oceniana przez instytucje finansowe. To pomaga w prowadzonym biznesie.

– Największą zaletą obecności na giełdzie jest wzrost wiarygodności kredytowej, a co za tym idzie, łatwość pozyskiwania kapitału. Jako spółka publiczna JSW podlega kontroli i obowiązkom informacyjnym, co powoduje, że spółka staje się transparentna i uznawana jest jako firma o większej wiarygodności niż podmioty niepubliczne, poprzez m.in. bieżący dostęp interesariuszy do informacji o kondycji finansowej spółki. Zaletą bycia notowanym jest również większa obecność spółki w mediach oraz serwisach branżowych, co wpływa na budowanie jej renomy – dodaje Katarzyna Jabłońska–Bajer, dyrektor biura komunikacji i PR w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Wyjście do inwestorów

Podmioty obecne na warszawskim parkiecie prowadzą relacje inwestorskie. Ich celem jest m.in. zwiększanie transparentności, a także przyciągnięcie uwagi potencjalnych akcjonariuszy, jak i utrzymanie tych dotychczasowych. Oczywiście poziom relacji inwestorskich jest bardzo zróżnicowany na GPW. Najczęściej można jednak przyjąć, że im spółka większa, tym jakość jej komunikacji ze społecznością inwestycyjną jest lepsza.

Jednym z celów relacji inwestorskich jest zainteresowanie inwestorów spółką. Stąd zasadne jest pytanie, dlaczego zdaniem samych spółek warto mieć ich akcje w portfelu inwestycyjnym. Co na to Jastrzębska Spółka Węglowa?

– Akcje spółek surowcowych uznawane być mogą za barometr sytuacji gospodarczej, gdyż ich wyniki, a tym samym notowania, podatne są na trendy cenowe i rynkowe, w tym sytuację występującą wśród ich klientów i kooperantów. Postrzeganie JSW, spółki będącej głównie producentem węgla koksowego oraz koksu, powinno odbywać się zatem przez pryzmat sytuacji w branży stalowej. Dlatego prognozowany przez ekspertów wzrost popytu na stal w kolejnych latach będzie się przyczyniał do wzrostu zapotrzebowania na te surowce – podkreśla Jabłońska-Bajer. – Ponadto z analiz rynkowych wynika, że w ciągu najbliższych 25–30 lat nie uda się zastąpić koksu w procesie wytopu surówki hutniczej w wielkich piecach. Z obecną produkcją na poziomie 10 mln ton JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej, gdzie importuje się rocznie około 40 mln ton węgla koksowego, służącego do produkcji koksu i stali. Właśnie dlatego węgiel koksowy znalazł się na liście surowców krytycznych dla UE. W przyszłości spółka planuje stopniowy wzrost produkcji węgla do ponad 18 mln ton w 2030 r. przy jednoczesnym zwiększeniu udziału węgla koksowego w strukturze produkcji do co najmniej 85 proc., z obecnych 69 proc.

Nowatorski program Orlenu

– Na pytanie, dlaczego warto inwestować w daną firmę, każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Dla dwóch różnych inwestorów istotne mogą być różne cechy związane z danym podmiotem. Na pewno jesteśmy atrakcyjną spółką dla tych, którzy szukają dużego podmiotu, o ugruntowanej pozycji rynkowej, przemyślanej strategii rozwoju, zdrowych finansach i od lat notującego dobrą stopę zwrotu. Warto także pamiętać o wysokiej płynności akcji, regularnie wypracowywanym zysku oraz wypłacanej dywidendzie – mówi Iwona Waksmundzka. Warto też wspomnieć o nowatorskim programie dla akcjonariuszy. – Dodatkowym atutem, który nas wyróżnia na rynku, jest unikalny program Orlen w Portfelu, zapewniający naszym akcjonariuszom benefity w postaci m.in. rabatów na stacjach paliw. Jego integralną część stanowi Akademia Inwestowania, dzięki której każdy ma dostęp do wysokiej jakości materiałów edukacyjnych przygotowanych przez CFA Society Poland. Z pewnością pomogą one w świadomym i odpowiedzialnym budowaniu portfela inwestycyjnego – zaznacza dyrektor wykonawczy ds. strategii i relacji inwestorskich w PKN Orlen. SAŁ

Gra giełdowa
Finał przy bardzo zmiennej sesji
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge za nami. Mamy nowego mistrza inwestowania
Gra giełdowa
Finał Parkiet Challenge 2023. Kto będzie mistrzem inwestycji?
Gra giełdowa
Pierwszy etap gry za nami. Coraz bliżej wyłonienia mistrza
Gra giełdowa
I etap rozstrzygnięty. Czas na finał Parkiet Challenge
Gra giełdowa
Parkiet Challenge. Część uczestników stawia wszystko na jedną kartę