Gospodarka - Świat

USA. Czas na rajd świętego Mikołaja

W tym okresie Wall Street zazwyczaj drożeje.
Foto: AFP

Poniedziałek to pierwszy dzień, od którego rozpoczyna się w USA tzw. rajd świętego Mikołaja. Co wpływa na to, że akcje drożeją pod koniec roku?

Od pierwszej sesji po Bożym Narodzeniu aż do dwóch pierwszych dni handlu po Nowym Roku na Wall Street w większości przypadków dochodzi do zwyżek. Jak pokazują badania, indeks Dow Jones od 1896 r. rósł w tym czasie w 76,6 proc. przypadków. Specjaliści tłumaczą, że jest kilka czynników, które windują wyceny akcji w okresie świąteczno-noworocznym. Jednym z nich są działania zarządzających funduszami, którzy nagradzani są premiami, dlatego próbują pod koniec roku maksymalnie podkręcić wynik.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.