Gospodarka - Świat

Saudi Aramco. Największa oferta publiczna świata

To już pewne: IPO Saudi Aramco zostało największym na świecie, a jego wartość sięga 25,6 mld USD. Kapitalizacja firmy wyniesie 1,7 bln USD. Mimo że nie uda się osiągnąć 2 bln USD kapitalizacji, o którą zabiegał książę Mohammed bin Salman, będzie to najdroższa spółka świata. Do debiutu dojdzie w środę, 11 grudnia.
Foto: Bloomberg

Aramco przeznaczyło na sprzedaż 1,5 proc. udziałów, czyli 3 mld akcji, które inwestorzy kupowali po 32 riale (8,53 USD). Oznacza to, że IPO Saudi Aramco wyprzedziło o 0,6 mld USD wartość oferty chińskiej spółki internetowej Alibaba z 2014 r.

Popyt ze strony inwestorów instytucjonalnych wyniósł 106 mld USD, podczas gdy popyt inwestorów detalicznych sięgnął 12,6 mld USD. Około 4,9 mln saudyjskich inwestorów detalicznych kupiło akcje naftowego giganta.

Spółka posiada jednak prawo do skorzystania z tzw. opcji greenshoe, która pozwala Saudi Aramco zwiększyć ofertę o 15 proc., co oznaczałoby, że wartość IPO może wzrosnąć do 29,4 mld USD.

Aramco zaplanowało na 2020 r. dywidendę w wysokości 75 mld USD, ponadpięciokrotnie wyższą niż dywidenda wypłacana przez Apple'a, która jest już jedną z najwyższych na Wall Street. DoS

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.