Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Janet Yellen kierowała już Fedem, a teraz będzie sekretarzem skarbu.
– Czy nie będzie już nigdy żadnego kryzysu finansowego? Może to zbyt daleko idące słowa, ale myślę, że jesteśmy o wiele bezpieczniejsi niż dawniej i mam nadzieję, że nie będzie go za naszego życia. Wierzę, że go nie będzie – mówiła w czerwcu 2017 r. Janet Yellen, ówczesna szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Niestety, okazała się wówczas nadmierną optymistką i od stycznia będzie mierzyła się z konsekwencjami gigantycznego kryzysu gospodarczego jako sekretarz skarbu w administracji Joe Bidena. Inwestorzy dobrze przyjęli jej nominację. Jest przecież osobą o ogromnym doświadczeniu, z którą rynki już wiele lat temu zdołały się oswoić. To przecież weteranka bankowości centralnej. Pracowała w Fedzie jako ekonomistka już w latach 1977–1980 i nawet poznała tam swojego męża, ekonomicznego noblistę George'a Akerlofa. W Radzie Gubernatorów Rezerwy Federalnej zasiadała po raz pierwszy w latach 1994–1997, by później przewodniczyć Radzie Doradców Gospodarczych prezydenta Billa Clintona. W latach 2004–2010 kierowała oddziałem Fedu w San Francisco, w latach 2010–2014 była wiceprezesem Fedu, a w latach 2014–2018 jako pierwsza kobieta w historii kierowała tą instytucją. Teraz ma szansę sprawdzić się jako pierwsza kobieta sekretarz skarbu. Czy jednak ta 74-letnia ekonomiczna weteranka będzie w stanie wykazać się wystarczająco świeżym i niekonwencjonalnym podejściem do problemów, które przyniósł globalny kryzys?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej