Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ustawa została przyjęta głosami republikanów i demokratów. W maju została już zatwierdzona w Senacie. Teraz trafi do prezydenta Trumpa, który – jak wszystko na to wskazuje – ją podpisze.
Przyjęta przez Kongres ustawa zakazuje notowania na amerykańskich giełdach spółek zagranicznych, które przez trzy lata z rzędu nie stosowały się do wymogów dotyczących audytu określonych przez Amerykańską Radę Nadzoru nad Audytem. To może dotknąć przede wszystkim chińskich spółek, w tym takich gigantów, jak koncern Alibaba czy PetroChina. Chińskie spółki często nie stosują się do amerykańskich zasad audytu, zasłaniając się przepisami z ChRL, które zabraniają im ujawniania niektórych informacji. W ostatnich latach dochodziło do afer związanych z tym, że chińskie firmy notowane na giełdach w USA fałszowały swoje wyniki finansowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.
Na korzyść obecnego rządu działa przede wszystkim sytuacja gospodarcza. Obciążają go jednak skandale korupcyjne, obyczajowe oraz polityka imigracyjna. Madryckie władze negatywnie wyróżniają się też, mocno zaniedbując wydatki na cele obronne.