Gospodarka - Świat

Ekonomista EBC wyjaśniał bankierom słowa Lagarde

Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, wykonał w tym roku dziesiątki poufnych rozmów telefonicznych z przedstawicielami wąskiej grupy wielkich banków i funduszów. Wyjaśniał im w nich to, co Christine Lagarde, prezes EBC, mówiła na konferencjach prasowych – donosi „The Wall Street Journal”.
Foto: Bloomberg

Lane wielokrotnie w ten sposób tłumaczył grupie bankierów oraz inwestorów, jakie są prawdziwe intencje EBC. Robił to, gdyż Lagarde podczas swoich konferencji prasowych wielokrotnie wypowiadała się w sposób „niezręczny". Tak było m.in. w marcu, po tym jak Lagarde wprawiła inwestorów w zdumienie mówiąc, że EBC nie będzie „podtrzymywał" włoskiego rynku obligacji.

Główny ekonomista EBC dzielił się informacjami o intencjach EBC z przedstawicielami 18 instytucji finansowych, zazwyczaj z ich głównymi ekonomistami. Nie jest znany klucz, według którego dokonywał on wyboru tych instytucji.

- Nie można tak po prostu sięgać po telefon i rozmawiać z grupką wybrańców. Rozmawianie tylko z wielkimi graczami nie jest tym, co powinien robić bank centralny. To nie pomaga w relacjach z opinią publiczną – uważa Panicos Demetriades, były prezes cypryjskiego banku centralnego.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.