Gospodarka - Świat

Moderna idzie po zgodę na zatwierdzenie szczepionki

Moderna chce dziś złożyć wniosek o awaryjne zatwierdzenie swojej szczepionki na Covid-19 u regulatorów w USA i Europie, ponieważ wykazuje ona 94-proc. skuteczność. Akcje spółki wystrzeliły do najwyższego poziomu w historii.
Foto: AFP

Spośród 196 ochotników, którzy zarazili się Covid-19 w badaniu obejmującym ponad 30 tys. osób, 185 otrzymało placebo, a 11 otrzymało szczepionkę. Na tej podstawie Moderna oszacowała, że skuteczność szczepionki sięga 94,1 proc. Podczas testów odnotowano 30 przypadków ciężkiego zachorowania - wszystkie w grupie placebo - co oznacza, że ??szczepionka jest w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu ciężkim przypadkom.

- Uważamy, że mamy szczepionkę, która jest bardzo skuteczna. Mamy teraz dane, aby to udowodnić - powiedział dr Tal Zaks, dyrektor medyczny Moderny. - Spodziewamy się, że odegramy główną rolę w pokonaniu tej pandemii - dodał Zaks.

Bazując na najnowszych danych, Moderna planuje złożyć 30 listopada w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) wniosek o awaryjne dopuszczenie szczepionki do dystrybucji.

W handlu przed sesyjnym akcje Moderny drożały o około 12 proc., osiągając rekordowy poziom 142,85 USD. Od początku roku notowania spółki poszybowały w górę o około 600 proc.

- Przez ostatnie kilka tygodni pracowaliśmy bez przerwy, aby dane dotyczące szczepionki były gotowe do przesłania organom regulacyjnym - mówił Stephane Bancel, prezes Moderny. Gdy tylko spółka otrzyma zielone światło od regulatorów, niezwłocznie podejmie działania, aby rozprowadzić szczepionki. - Jesteśmy już dziś gotowi do wysłania szczepionki. Mamy gotowe miliony dawek, co kilka dni mamy coraz więcej – dodał Bancel.

Oprócz złożenia wniosku w USA Moderna oświadczyła, że ??wystąpi o warunkowe zatwierdzenie od Europejskiej Agencji Leków, która już rozpoczęła przegląd danych i będzie kontynuować rozmowy z innymi organami regulacyjnymi.

Moderna to już druga firma, która czeka na awaryjne zatwierdzenie przez FDA swojego kandydata. 20 listopada taki wniosek złożył koncern Pfizer, który pracuje nad antidotum razem z niemiecką firmą BioNTech.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.