Gospodarka - Świat

UE: 10 mld USD za szczepionki

Unia Europejska może zapłacić ponad 10 mld USD, aby zabezpieczyć dostawy setek milionów dawek szczepionek opracowywanych przez spółki Pfizer/BioNTech i CureVac.
Foto: Bloomberg

Cena za szczepionkę opracowywaną przez firmy Pfizer i BioNTech została ustalona na poziomie 15,5 euro – dowiedziała się agencja Reutersa od urzędnika UE zaangażowanego w negocjacje. Blok planuje kupić od tego koncernu 200 mln dawek szczepionki, co oznaczałoby kwotę 3,1 mld euro (3,7 mld USD), jednak umowa posiada opcję zakupu dodatkowych 100 mln dawek, co dałoby kwotę 4,65 mld euro (5,5 mld USD).

Uzgodnioną cenę 15,5 euro za dawkę zapłacą tylko te europejskie rządy, które będą chciały kupić antidotum i tylko wtedy, gdy lek zostanie zatwierdzony przez unijnego regulatora jako bezpieczny i skuteczny.

Informacje ujawnione przez Reutersa o cenie szczepionki wskazują na to, że UE zapłaci za początkową dostawę antidotum mniej niż Stany Zjednoczone. Pfizer sprzeda do USA szczepionki droższe o ponad 1 USD za sztukę.

Oddzielnie UE zgodziła się zapłacić 10 euro za pierwszą dostawę szczepionek w ilość 225 mln dawek od CureVac. Według nieoficjalnych informacji UE otrzymała rabat, bowiem firma ustaliła cenę na poziomie 12 euro. W sumie kontrakt zakłada dostarczenie do Unii do 405 mln dawek, z czego 180 mln jest opcją dodatkową. Jeśli decydenci skorzystaliby z dodatkowej opcji, zapłaciliby za szczepionki CureVac 4 mld euro (4,75 mld USD).

W efekcie, maksymalna wartość dostaw szczepionek od Pfizer/BioNTech i CureVac wynosi ponad 10 mld USD.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.