Gospodarka - Świat

Szczepionka Moderny podsyca nadzieję

Inwestorzy liczą na to, że uda się zakończyć pandemię COVID-19 szybciej, niż się wcześniej spodziewano. Ale i tak gospodarki czeka wiele tygodni strat.
Foto: AFP

Amerykańska firma Moderna ogłosiła, że jej szczepionka na koronawirusa osiągnęła w testach trzeciej, czyli najbardziej zaawansowanej, fazy badań skuteczność wynoszącą 94,5 proc. To już druga spółka chwaląca się opracowaniem skutecznej szczepionki na Covid-19. Tydzień wcześniej takim sukcesem pochwalił się koncern Pfizer. Nadzieje na zwycięstwo w walce z pandemią podsycały optymizm na globalnych rynkach akcji.

Więcej optymizmu

Dow Jones Industrial zaczął poniedziałkową sesję od zwyżki o 1,1 proc. W tym czasie niemal wszystkie europejskie indeksy giełdowe rosły. Niektóre z nich, tak jak polski WIG czy francuski CAC 40, o ponad 2 proc. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 znalazł się najwyżej od lutego. Papiery Moderny zyskiwały na początku sesji 9 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.