Gospodarka - Świat

W Chinach szykuje się największe IPO od czterech lat

Postal Savings Bank of China chce pozyskać 32,71 mld juanów, czyli 4,67 mld USD, w ramach pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Szanghaju. Będzie to największe IPO na tej giełdzie od czterech lat.
Foto: materiały prasowe

Pożyczkodawca z siedzibą w Pekinie zaoferuje do 5,95 mld akcji serii A po 5,5 juana (0,78 USD) za walor – poinformowały giełdy w Szanghaju i Hongkongu. Spółka będzie notowana w formule dual listingu, co jest powszechnym zwyczajem w przypadku IPO chińskich spółek na krajowym rynku. Subskrypcja akcji została ustalona na 28 listopada.

Postal Savings Bank of China dysponuje największą siecią oddziałów w kraju, obsługuje 600 mln klientów w blisko 40 tys. placówek. Został założony w 2007 r. i zbudował ogromną bazę klientów dzięki spółce matce – China Post Group, która świadczy usługi pocztowe.

Będzie to największe IPO w Chinach od 2015 r. kiedy na giełdę wszedł broker Guotai Junan Securities, który pozyskał 4,9 mld USD. Jednocześnie będzie to także trzeci pod względem wielkości debiut w tym roku na świecie.

W maju na NYSE zadebiutował Uber, który pozyskał 8,1 mld USD, jednak od debiutu notowania spółki spadają. Drugie miejsce pod względem wielkości IPO w tym roku zajmuje Budweiser Brewing Company APAC – azjatycka firma należącą do największego koncernu browarniczego świata Anheuser Busch InBev. Spółka na giełdzie w Hongkongu pozyskała 5,8 mld USD.

Niemniej jednak IPO Postal Savings Bank of China wkrótce prawdopodobnie stanie się czwartym pod względem wielkości w tym roku, bowiem w grudniu na giełdzie w Rijadzie ma zadebiutować Saudi Aramco. Największy producent ropy na świecie zamierza pozyskać około 40 mld USD (wcześniej mówiono jednak o 100 mld USD).

Powiązane artykuły