Gospodarka - Świat

Chiny: Luzowanie hipoteczne

Rząd reanimuje rynek, pozwalając na więcej kredytów.
Foto: Bloomberg

Chińscy regulatorzy mocno poluzowali bankom restrykcje na udzielanie kredytów hipotecznych, co ma wspomóc rynek w kontekście kryzysu wokół deweloperskiego giganta China Evergrande Group – donosi agencja Bloomberga. Duże banki miały dostać pod koniec września wytyczne, by przyspieszyć zatwierdzanie pożyczek hipotecznych w czwartym kwartale. Pozwolono im również na emisję instrumentów finansowych opartych na kredytach hipotecznych.

Groźba bankructwa Evergrande, jednego z największych chińskich deweloperów, już zaczęła zniechęcać wielu Chińczyków do inwestowania w nieruchomości. Według China Real Estate Information Corp. łączna sprzedaż 100 największych deweloperów w Państwie Środka spadła we wrześniu aż o 36 proc. r./r. I trudno się temu dziwić, wszak 1,6 mln gospodarstw domowych zapłaciło Evergrande za mieszkania, które mogą nigdy nie zostać zbudowane, a bankructwo zagraża również kilku innym firmom deweloperskim. Problemy ze spłatą długów mają m.in. spółki Fantasia Holdings i Sinic Holdings Group.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.