Gospodarka - Świat

Johnson: Musimy się przygotować na bezumowny brexit

Brytyjski premier Boris Johnson stwierdził, że jego kraj musi się przygotować na to, że od 1 stycznia 2021 r. relacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią nie będą uregulowane umową handlową.
Brexit, Boris Johnson

Brytyjski premier Boris Johnson

Foto: Bloomberg

Johnson nie powiedział, że Wielka Brytania kończy negocjacje z UE, ale stwierdził, że do bezumownego brexitu dojdzie, jeśli Unia „fundamentalnie nie zmieni swojego podejścia".

1 stycznia 2021 r. mija brexitowy okres przejściowy w relacjach między Wielką Brytanią a UE. Johnson wcześniej ostrzegał, że jeśli do 15 października nie będzie przełomu w sprawie umowy handlowej, to jego kraj odejdzie od stołu negocjacji. Potem postanowił jednak poczekać z ogłoszeniem swojego stanowiska w sprawie dalszych rozmów aż do wyników unijnego szczytu kończącego się w piątek. – Po tym szczycie jest jasnym, że po 45 latach członkostwa nie chcą nam dać, jeżeli nie dojdzie w tych krajach do jakiś fundamentalnych zmian w podejściu, podobnego statutu w relacjach jaki ma Kanada – stwierdził Johnson.

W reakcji na komunikat brytyjskiego premiera, funt słabł wobec dolara. Kurs szybko zszedł z 1,296 dolarów za 1 funta do 1,286 dolarów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.