Gospodarka - Świat

USA: Wysyp ofert publicznych

Najlepszy od 2014 roku tydzień pod względem liczby IPO.
Foto: Bloomberg

W tym tygodniu ma dojść na giełdach w USA do 14 ofert publicznych, które mogą być warte łącznie 7,8 mld USD. Pod względem liczby IPO ten tydzień będzie więc najlepszy od 2014 r. Jeśli chodzi natomiast o pieniądze zebrane w ofertach publicznych, to obecny tydzień może być najlepszy od maja 2019 r., czyli od oferty Ubera. W środę zadebiutowała w Nowym Jorku firma technologiczna Snowflake (producent oprogramowania baz danych wykorzystywanego w chmurze), a przed rozpoczęciem obrotów jej akcjami szacowano, że może ona zebrać w ofercie od 3,86 mld USD do nieco ponad 4 mld USD. To prawdopodobnie będzie największe w historii IPO amerykańskiej spółki zajmującej się wyłącznie produkcją oprogramowania.

Od początku roku do środowego otwarcia na giełdach w USA doszło do 113 ofert publicznych, w których zebrano z rynku łącznie 38,4 mld USD. Ofert było więc więcej niż na przykład w całym 2016 r. (105), ale jak dotąd mniej niż przez cały 2019 r. (160). Wiele z tych ofert dało dobrze zarobić inwestorom. Liczony przez firmę Renaissance Capital indeks U.S. IPO (pokazujący zmianę cen akcji spółek, które przeprowadziły oferty publiczne) wzrósł od początku roku o 58 proc. W tym czasie Nasdaq Composite zyskał prawie 25 proc., a Dow Jones Industrial spadł o niemal 2 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.